Przejdź do głównej sekcji strony

Wyszukiwarka

28 listopada 2024

Tomasz Różycki w Meksyku

W Meksyku premierę ma właśnie powieść „Złodzieje żarówek” Tomasza Różyckiego w przekładzie Xaviera Farré. Dziś pisarz spotka się z czytelnikami w Mexico City, a w najbliższych dniach weźmie także udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze, na których – podobnie jak w zeszłym roku – nie zabraknie Instytutu Książki.

Feria Internacional del Libro de Guadalajara to największe po Frankfurcie targi na świecie. Skierowane są one zarówno do osób z branży, jak i czytelników. Impreza rozpocznie się w niedzielę.

Instytut Książki będzie obecny na targach w Strefie Praw, w której odbywają się spotkania branżowe. Ponadto na zaproszenie IK w imprezie weźmie udział ceniony poeta i prozaik Tomasz Różycki, którego nagradzana powieść „Złodzieje żarówek” ukazuje się właśnie nakładem oficyny Sexto Piso przy wsparciu IK w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Czytelnicy będą mieli okazję spotkać polskiego autora już dziś o 19:00 w księgarni Rosario Castellanos w Mexico City. W dyskusji wezmą udział także Claudina Domingo i Ernesto Cavi.

Na targach w Guadalajarze odbędą się aż trzy wydarzenia z udziałem Różyckiego:

  • W niedzielę 1 grudnia: Salón de Poesía – recytacja wierszy z tomiku „Kolonie” (Colonias)
  • W poniedziałek 2 grudnia: Salón de Letras Europeas – debata z Ioaną Pârvulescu (Rumunia) i Dolores Redondo (Hiszpania)
  • We wtorek 3 grudnia: prezentacja „Złodziei żarówek” na targach

Targi w Guadalajarze potrwają do 8 grudnia. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Hiszpania.

W ubiegłym roku gościem honorowym imprezy była Unia Europejska, a wspólną prezentację koordynowała EEAS, Europejska Służba Działań Zewnętrznych. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku, a wśród gości znaleźli się Witold Szabłowski i Jacek Dukaj.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej „Działania promujące literaturę polską w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej w 2024 r.”

Przeczytaj również

Literackie nowości, wydarzenia i projekty. Bądźmy w kontakcie

Dołącz do newslettera Instytutu Książki, aby otrzymywać cotygodniowe informacje i spostrzeżenia dotyczące tego, czym żyje świat literatury w Polsce i za granicą.

Witamy na nowej stronie internetowej Instytutu Książki

Mamy nadzieję, że pozwoli ona jeszcze lepiej komunikować nasze starania na rzecz rozwoju kultury literackiej w Polsce i promocji literatury polskiej za granicą.

Zespół Instytutu Książki