Aktualności

grafika informacyjna
28.05.2024

Znamy program Festiwalu Miłosza 2024

Cynthia Haven, Yang Lian, Monika Herceg, Katja Gorečan, Dmitrij Strocew, Yolanda Castaño i Hinemoana Baker – to wybrani poeci i poetki, którzy pojawią się na Festiwalu Miłosza. Wydarzenie rozpocznie się 30 czerwca, w rocznicę urodzin swojego patrona. W programie krakowskiego święta poezji, którego hasłem tym razem jest „Ocalenie”, znalazły się spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Adama Zagajewskiego czy Andrzeja Sosnowskiego, a także rozmowy z licznymi polskimi poetami młodego pokolenia.

Festiwal Miłosza rozpocznie się 30 czerwca, w rocznicę urodzin autora „Ziemi Ulro”, i potrwa wyjątkowo długo, bo aż do 7 lipca – mówi kurator Szymon Kloska. Jak co roku wydarzenie będzie interdyscyplinarnym świętem poezji. Po raz kolejny wśród festiwalowych wątków pojawią się wojna i przemoc. „Ocalenie” to książka, która zbiera najważniejsze teksty poetyckie Miłosza napisane w czasie okupacji. W tych tekstach, oskarżycielskich i bezwzględnych, znajdujemy pytania o postawę świadków przemocy, bierność i możliwości przeciwstawienia się złu.

O książce Czesław Miłosz: A California Life, której premiera polskiego wydania odbędzie się na festiwalu, opowie jej autorka Cynthia Haven. Uznana badaczka zabierze głos nie tylko podczas spotkania wokół kalifornijskiego okresu życia Czesława Miłosza, lecz także wygłosi wykład mistrzowski.

Chorwacka autorka Monika Herceg, tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, opowie o tomie Okres ochronny. Ta najczęściej wyróżniana chorwacka twórczyni młodego pokolenia w swoich wierszach snuje opowieść o osobistym doświadczeniu wojny i uchodźstwa. Oprócz poezji pisze dramaty, jest również redaktorką i scenarzystką.

Swoją twórczość przybliży publiczności Yang Lian, jeden z najważniejszych autorów współczesnej chińskiej poezji, znany działacz na rzecz wolności słowa. Ostatnio został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. To ogromna wizja, poezja tak gęsta i bogata, że budzi poczucie obcości. To cenne uczucie i wyzwanie, spotkać się z obcą wrażliwością, zanurzyć się w nowy świat – tak o jego twórczości mówiła poetka Krystyna Dąbrowska, członkini jury nagrody.

Podczas ośmiodniowego święta poezji w samym sercu Krakowa uczestnicy spotkają się z twórcami z różnych kręgów kulturowych. Festiwal gościć będzie syryjską poetkę Rashę Habbal (która opowie o premierowej książce Czego jeszcze nie zaczęliśmy), słoweńską autorkę Katję Gorečan, białoruskiego twórcę Dmitrija Strocewa, a także łotewską poetkę Ingę Gaile oraz łotewskiego poetę i tłumacza utworów Czesława Miłosza – Mārisa Salējsa. Na festiwalu pojawią się również hiszpańska autorka Yolanda Castaño, Hinemoana Baker z Nowej Zelandii, urodzony w Rydze Siemion Chanin oraz niemieckie twórczynie Birgit Kreipe i Nadja Küchenmeister.

W ramach pasma „Bilans Krytyczny” odbędą się spotkania z klasyczkami i klasykami polskiej poezji, którzy opowiedzą o swoich ostatnich tomach i dotychczasowej drodze twórczej. Wśród nich znajdą się między innymi Joanna Oparek, Marcin Sendecki czy Marcin Baran. Festiwal to również czas na spotkanie z najnowszymi książkami poetyckimi. Wśród festiwalowych premier znajdą się tomiki Agaty Puwalskiej, Anny Matysiak, Mariusza Grzebalskiego, Marcina Podlaskiego, Pawła Stasiewicza, Marcina Meleckiego i innych.

W 2024 roku przypada czterdziestolecie śmierci jednej z najważniejszych polskich poetek XX wieku – Anny Świrszczyńskiej. Ta rocznica stanowi idealną okazję do przyjrzenia się ponownie twórczości tej znakomitej autorki, intensywnie promowanej przez samego Czesława Miłosza zarówno w Polsce, jak i w anglojęzycznym świecie. Poezja Świrszczyńskiej przeżywa obecnie renesans, o czym opowie Katarzyna Szopa, autorka monografii Wybuch wyobraźni. Poezja Anny Świrszczyńskiej wobec reprodukcji życia społecznego.

Ważne miejsce w programie wydarzenia zajmie poezja Andrzeja Sosnowskiego. Jego wiersze odczytają Joanna Łępicka, Agata Puwalska, Przemek Suchanecki, Agnieszka Wolny-Hamkało i Radosław Jurczak, a sam poeta porozmawia o swojej twórczości z Joanna Orską i Radosławem Jurczakiem.

Poetyckie premiery

Na uczestników Festiwalu Miłosza czekają liczne premiery książkowe, nie tylko poetyckie. Ziemia Urlo i Ocalanie, wznowione przez wydawnictwo Znak, to prawdziwe perełki dla wielbicieli poezji Czesława Miłosza. Czytelnicy będą mogli sięgnąć także po zbiór korespondencji patrona festiwalu i poety Tymoteusza Karpowicza z lat 1965–2003. Premiery będą miały również tomy zagranicznych autorów, w tym Hinemoany Baker, Natalii Belchenko, Lawrence’a Ferlinghettiego, Louise Glück, Katji Gorečan, Rashy Habal, Dmitrija Strocewa i Pabla Nerudy, oraz publikacje polskich twórców: Marcina Barana, Zygmunta Ficka, Wojciecha Kopcia, Joanny Oparek, Agaty Puwalskiej, Marcina Podlaskiego, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego, Pawła Stasiewicza i Adama Zagajewskiego.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują na nie wejściówki, które będą dostępne dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu na stronie kbfbilety.krakow.pl i za pośrednictwem aplikacji KBF: PLUS. Pełny program wydarzenia dostępny będzie wkrótce na stronie miloszfestival.pl. Siedzibą centrum festiwalowego będzie Pałac Potockich.

***

Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

KC / źródło: IP