Aktualności

okładka książki / grafika Ks
28.05.2024

Piotr Pazdej laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Piotr Pazdej otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego za debiutancki zbiór opowiadań „Ostatnia sarna na ziemi”, który ukazał się nakładem Książnicy Podlaskiej.

Piotr Pazdej (ur. 1976) jest tłumaczem z języka angielskiego i prozaikiem. Jego powieść „Genesis” zdobyła wyróżnienie w I edycji Konkursu Literackiego im. Macieja Słomczyńskiego. Zadebiutował opowiadaniem „Maski” na łamach „Twórczości” (3/2022). Zbiór „Ostatnia sarna na ziemi”, jego debiut książkowy, ukazał się we wrześniu 2023 roku.

Wyróżnienie zostało przyznane po raz ósmy w siedzibie Biblioteki Narodowej. W ubiegłym roku nagrodzono Aleksandrę Majdzińską za książkę „Szalom bonjour Odessa”.

Biblioteka Narodowa ustanowiła Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego w roku 2017, trzy lata po śmierci warszawskiego pisarza, publicysty i scenarzysty, autora m.in. „Raportu o stanie wojennym”, „Wesela raz jeszcze”, „Powidoków” czy „Nekropolis”.

Mottem Nagrody są słowa Nowakowskiego „Nie jesteśmy znikąd”. Laur jego imienia jest przyznawany za opowiadanie lub cykl opowiadań „charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa”.