Aktualności

plakat: Muzeum Karykatury w Warszawie
11.06.2024

Wystawa „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” od 15 czerwca w Warszawie

Retrospektywna wystawa „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” rozpocznie się 15 czerwca w stołecznym Pałacu Kultury. „Rosiński jest klasykiem komiksu, podziwianym w całej Europie. Niektórzy uważają go wręcz za geniusza technik malarskich i graficznych” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Karykatury, Paweł Płoski.

„Od 15 czerwca na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki, w Sali Skłodowskiej, będzie można obejrzeć przekrojową wystawę prac Grzegorza Rosińskiego – malarza, grafika i rysownika, który zmienił oblicze komiksu w Polsce i całej Europie. To największa w Polsce retrospektywna wystawa poświęcona temu wybitnemu twórcy” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Karykatury, Paweł Płoski. „Jest on już klasykiem komiksu, podziwianym i uwielbianym w całej Europie” – podkreślił.

Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia w 1941 roku. w Stalowej Woli. W 1967 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1969 roku opublikował komiks „Diadem Tamary” z cyklu „Kapitan Żbik”. W 1977 roku debiutował z cyklem komiksowym „Thorgal”. Była to francuskojęzyczna seria komiksowa stworzona wspólnie przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme'a i Rosińskiego, publikowana w odcinkach na łamach belgijskiego czasopisma „Le Journal de Tintin”, a później, od 1980 roku, już w indywidualnych zeszytach (tomach) komiksowych.

W Polsce „Thorgal” debiutował w 1978 roku na łamach czasopisma „Relax”. Dotychczas sprzedano około 16 milionów egzemplarzy 41 tomów (69 wraz z seriami pobocznymi) w kilkunastu językach. Seria powstawała do 2018 roku.

„Rosiński malował okładki »Thorgali« w technice olejnej i w dużym formacie. Na wystawie zaprezentujemy je także, obok rysunków, szkiców i grafik. Nie zabraknie także ilustracji książkowych, plansz z serii »Kapitan Żbik«, rysunków z komiksów historycznych oraz tworzonych już na emigracji w Belgii graficznych opowieści »Thorgal«, »Szninkiel«, »Yans«, »Western« i »Zemsta Hrabiego Skarbka«” – wskazał Płoski.

Podczas wystawy „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” zostanie zaprezentowanych ponad 400 artefaktów.

„Najstarsze są jego rysunki komiksowe pochodzące jeszcze z gazetek szkolnych i harcerskich. Pokażemy także rysunki z »Kapitana Żbika«, oraz projekty okładek do książek dla dzieci, szkice z lat studiów na ASP” – dodał.

Płoski podkreślił, że zwiedzający będą mogli obejrzeć przekrój twórczości Rosińskiego, także liczne mało znane prace. „Te eksponaty, czyli Rosiński nieznany, zaskakują chyba najbardziej, bo większość osób kojarzy go z komiksami, przede wszystkim z Thorgalem” – wyjaśnił.

Dyrektor Muzeum Karykatury przypomniał, że Rosiński w sposób mistrzowski opanował różne techniki malarskie i graficzne, dopasowuje je do tematów i posługuje się nimi z wielką swobodą, jak wirtuoz. „Niektórzy uważają go wręcz za geniusza technik” – powiedział Płoski.

Kuratorem wystawy „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” jest Piotr Rosiński. Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren. Autorem tekstów w katalogu jest tłumacz komiksów Rosińskiego, Wojciecha Birka.

„Idea wystawy narodziła się w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, gdzie była prezentowana na przełomie 2023 i 2024 roku. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego” – podkreśliła rzeczniczka Muzeum Karykatury, Katarzyna Miękus. „Prezentacja dorobku Rosińskiego jest możliwa dzięki współpracy samorządów Warszawy i Łodzi” – dodała.

Wystawa „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” będzie czynna do 8 września.

źródło: PAP, Maciej Replewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna