Aktualności

29.07.2022

Warsztaty literackie w kajaku z Justyną Bargielską

Literatura i kajaki? Czy to nie pomyłka? – „W żadnym razie!” – zapewnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, która zaprasza na niesamowite spływy kajakowe, połączone z warsztatami literackimi i tworzeniem opowiadań o rzekach i… języku. 

Uczestnicy będą pływać po Bzurze, Pilicy, Wkrze, Wiśle, Świdrze i innych rzekach Mazowsza z Justyną Bargielską – znakomitą poetą, pisarką i laureatką niezliczonych nagród literackich, która jak nikt inny potrafi zachęcić do całkiem poważnej zabawy słowem i językiem. – „W poprzednich latach zrealizowaliśmy bardzo udany pilotaż projektu, który w tym roku obejmie całe Mazowsze i różne szlaki kajakowe” – dodaje Włodkowski.

Podczas „Literackich kajaków” Justyna Bargielska poprowadzi niecodzienne warsztaty językowe. Ich efektem będą opowiadania stworzone przez uczestników, odwołujące się do historii danego terenu, zabytków, legend i wyjątkowych postaci, a nade wszystko eksploatujące różne dziedziny języka. A wszystko w formule odkrywczej międzypokoleniowej zabawy ze słowem, która sprawi, że język polski okaże się fascynujący dla każdego.

Po Bzurze pływała niegdyś Maria Dąbrowska, która z pokładu łódki obserwowała tajemniczy minaret. Z kolei Igor Newerly w czasie okupacji w swoim kajaku szmuglował mięso, a jego brawurowa wiślana wyprawa z okolic Sandomierza do Warszawy obfitowała w wiele niezwykłych zwrotów akcji oraz udowodniła siłę poezji. Wkra wystąpiła w kultowych „Zmiennikach” Barei, jako wierna rzeka, która „pokonała czerwonych”. Ale rzeki mają też spory potencjał językowy, nie tylko związany z osobliwymi nazwami jak Skrwa czy Rawka. Na rozsianych wokół nich kapliczkach przydrożnych można znaleźć wyrazy z… błędami ortograficznymi. A to tylko wierzchołek olbrzymiej góry fascynujących historii i kontekstów.

Do udziału w spływach zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, ale w szczególności całe rodziny z dziećmi. – „Płyniemy w dwuosobowych kajakach polietylenowych, a dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej. Każdy może czuć się z nami bezpiecznie. Wyprawy zabezpieczają bowiem uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR” – podkreślają organizatorzy.

W ramach każdego wyjazdu zaplanowano również krótki instruktaż z wiosłowania i prowadzenia kajaka. Uczestnicy pokonają ok. 10 km. Jest to dystans przystępny także dla osób, które pływają okazjonalnie.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez stronę internetową www.fundacjaave.pl. Osoby dorosłe płacą 15 zł, zaś dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz seniorzy powyżej 60. roku życia mogą skorzystać z propozycji bezpłatnie.

Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.   

Terminy spływów:
- sobota 23 VII, Pilica
- sobota 13 VIII, Bzura
- poniedziałek 15 VIII, Orzyc
- niedziela 21 VIII, Świder

Terminy spływów wrześniowych zostaną opublikowane w połowie sierpnia.

źródło: Fundacja AVE