Aktualności

fot. Paweł Mazur
16.11.2022

Ukraińska pisarka Olga Smolnytska stypendystką SAR w Krakowie

Ukraińska pisarka, filolog i filozof Olga Smolnytska została stypendystką trzeciej edycji programu Scholars at Risk, realizowanego w Krakowie z myślą o naukowcach-uchodźcach – poinformował we wtorek Instytut Kultury Willa Decjusza.

Scholars at Risk to międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej. Organizując tymczasowe miejsca pracy w instytucjach partnerskich SAR zapewnia bezpieczeństwo zagrożonym akademikom.

W Krakowie stypendyści przyjmowani są od 2020 r. Pobyt organizuje krakowski Instytut Kultury Willa Decjusza wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim. W dwóch pierwszych edycjach rezydentami byli pochodzący z Turcji prof. Candan Badem i prof. Fulya Atacan, którzy - w wyniku podpisania publicznej petycji wzywającej władze tureckie do wznowienia dialogu z frakcjami z południowo-wschodniej części kraju - zostali oskarżeni o zdradę i usunięci z uczelni oraz wykluczeni z pracy we wszystkich publicznych uniwersytetów i urzędów państwowych.

Tegoroczna stypendystka, dr Olga Smolnytska, zmuszona była opuścić Ukrainę z powodu wojny. Przed przyjazdem do Polski przebywała czasowo w Szwajcarii. Badaczka związana z muzeum poety Maksyma Rylskiego w Kijowie i autorka ponad 300 publikacji naukowych w Krakowie będzie mogła kontynuować pracę.

„Naukowy życiorys dr Olgi Smolnytskiej jest naprawdę imponujący. Głęboko wierzę, że jej pobyt w Krakowie będzie owocny intelektualnie nie tylko dla niej, ale uniwersytetu i miasta” – powiedziała prof. Beata Kowalska, przedstawicielka UJ w SAR.

Smolnytska jest badaczką literatury, filozofem, pisarką, poetką, tłumaczką. Napisała osiem książek, m.in. „Anioł nocy”, „Znajdę zmienną kometę”, „Lilie dla Nila”. Jej utwory są tłumaczone na języki hiszpański, portugalski, niemiecki i angielski. Należy do Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy, Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Ukraińskiego Towarzystwa Kiplinga, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

źródło: PAP, Beata Kołodziej

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna