Aktualności

fot. Instytut Książki
03.06.2024

Piotr Socha na targach Feria del Libro w madryckim parku Retiro

W piątek 31 maja rozpoczęły się Madryckie Targi Książki Feria del Libro. Impreza potrwa do 16 czerwca. Polskę podczas tegorocznej edycji targów reprezentują ilustrator Piotr Socha oraz pisarka, dziennikarka i autorka popularnych biografii – Anna Kamińska.

Socha gości w Madrycie w dniach 1-4 czerwca. W tym czasie w Pawilonie Europejskim i Pawilonie Dziecięcym ilustrator prowadzi troje warsztatów dla dzieci (dwoje w nawiązaniu do książki „Drzewa”, jedne poświęcone książce „Brud”). Socha podpisuje też książki na stoiskach poszczególnych księgarni w parku. Zdjęcia poniżej zrobiono podczas warsztatów i sesji autografów, które odbyły się 1 czerwca, czyli w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Do tej pory w Hiszpanii ukazały się trzy książki Sochy – „Pszczoły”, „Drzewa” i „Brud” – wszystkie nakładem oficyny Maeva.

Z kolei druga reprezentantka Polski – Anna Kamińska – weźmie udział w dyskusji „Kobiety alpinistki”, która odbędzie się 14 czerwca w Pawilonie Europejskim. Wraz z nią wystąpi Edurne Pasaban, najsłynniejsza hiszpańska alpinistka i zarazem pierwsza kobieta, która zdobyła 14 ośmiotysięczników. Rozmowę poprowadzi Darío Rodríguez z wydawnictwa Desnivel, w którym ukazała się biografia Wandy Rutkiewicz autorstwa Kamińskiej („Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”). Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jak zmieniła się sytuacja alpinistek od czasów Wandy Rutkiewicz i jakie wyzwania stoją dziś przed kobietami w sporcie.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji targów Feria del Libro brzmi „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

Madryckie targi stanowią dla Instytutu Książki okazję, by kontynuować zeszłoroczne działania i wzmocnić obecność literatury polskiej w Hiszpanii oraz krajach hiszpańskojęzycznych. W ubiegłym roku Polska była gościem honorowym Targów Książki LIBER w Madrycie, zaś przed dwoma laty Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie.

Targi Feria del Libro de Madrid kierowane są przede wszystkim do czytelników, nie zaś – jak targi LIBER – do przedstawicieli branży. Impreza ta co roku cieszy się prestiżem i ogromną popularnością – w 2023 roku odwiedziło ją 1 200 000 czytelników.
Polską obecność na targach organizują Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Madrycie.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.