Aktualności

fot. Erazm Ciołek (materiały organizatorów)
29.10.2018

Muzeum Literatury „W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi”

Dziś w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, w dniu urodzin autora Pana Cogito, odbędzie się wernisaż wystawy W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi. 1924-1998. Wernisażowi będzie towarzyszyć spektakl Aria pożegnalna.

Ta trzecia już odsłona rocznicowej wystawy – prezentowanej wcześniej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i w Senacie RP – przypomina Herberta jako wybitnego artystę, a zarazem człowieka, który potrafi nazywać rzeczy po imieniu, zasługując na przyznane mu miano „sumienia narodu”. To bogato ilustrowana opowieść która poprzez twórczość autora Barbarzyńcy w ogrodzie  prowadzi do źródeł europejskiej cywilizacji, sytuując na tak zarysowanym tle postać jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich mistrzów słowa.

Obok 36 grafik ułożonych według haseł: Lwów, II Apokalipsa, II Okupacja, Do źródeł, Solidarność, Epilog, Przesłanie, zaprezentowane zostaną listy Poety do przyjaciół, autografy utworów i książki z dedykacjami pochodzące ze zbiorów Muzeum Literatury. Będzie można obejrzeć wywiad telewizyjny ze Zbigniewem Herbertem z roku 1972, a także posłuchać nagrań z płyty Rozmowa, która była częścią katalogu wystawy Podróże Pana Cogito prezentowanej w naszym muzeum w roku 2008.

29 października, godz. 18.00, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy Rynku Starego Miasta 20. Wstęp wolny.

***

Autorka wystawy/ Maria Dorota Pieńkowska
Komisarz/ Piotr Prasuła
Projekt plastyczny/ Magdalena Heliasz

Wystawę w Muzeum Literatury będzie można oglądać do końca Roku Herberta (31.12.2018r.).