Aktualności

08.11.2022

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania odbędzie się w przyszłym tygodniu

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania odbędzie się w dniach 16-20 listopada w Mazowieckim Instytucie Kltury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się pod hasłem „Pieśniarze i ich opowieści”.

Jak informują organizatorzy, tytuł tegorocznej edycji festiwalu nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda „Pieśniarz i jego opowieść”. Przed uczestnikami wydarzenia stanie m.in. zadanie zastanowienia się, co łączy dawną oralną praktykę opowieści z dzisiejszą twórczością pisarską.

Nawiązując do książki Lorda, organizatorzy chcą podążyć m.in. na Bałkany, do Ukrainy, Danii, a nawet Burkiny Faso, choć na pierwszym miejscy pozostaną opowieści polskie. Tradycję bałkańskiej pieśni epickiej zaprezentuje Nina Nikolina i jej zespół z Bułgarii. Ważnym punktem programu będą występy artystów z Ukrainy, w których gronie znaleźli się Andrij Liaszuk, Halyna Kruk, Roksana Pietruczanis oraz Tetiana Sopiłka i jej zespół Dziczka. Goście z Danii zaprezentują staroangielski epos „Beowulf, czyli Wilk Wojny”, zaś opowiadacz-kowal z ludu Mossi, zwany przez wszystkich KPG (skrót od imion i nazwiska), opowie o trzydniowym powstaniu ludowym w 2014 roku w Burkina Faso, które doprowadziło do obalenia dyktatora. 

Organizatorzy planują także przywrócić żywą, ustną postać tekstom literackim, karmiąc je muzyką i osobistym doświadczeniem. W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną: baśń z „Klechd Sezamowych” Bolesława Leśmiana, „Wędrówka Nabu” Jarosława Mikołajewskiego oraz „Tkaczka chmur” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.

Spotkania w ramach festiwalu będą biletowane. Zakupić wejściówki oraz zapoznać się ze szczegółowym programem wydarzenia można na oficjalnej stronie wydarzenia.