Aktualności

fot. Edyta Dufaj
25.10.2021

Elżbieta Łapczyńska laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki

Elżbieta Łapczyńska, autorka powieści „Bestiariusz Nowohucki”, została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2020 roku. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w niedzielę wieczorem na zakończenie literackiego Festiwalu Conrada w Krakowie.

Zwyciężczyni została wybrana dzięki głosom czytelników i decyzji kapituły. Podczas gali w Centrum Kongresowym ICE siódma laureatka Nagrody Conrada otrzymała 30 tys. zł, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz statuetkę.

Elżbieta Łapczyńska (ur. 1987) z wykształcenia jest filozofką. Dotychczas związana była z teatrem i literaturą dziecięcą: pisała dramaty, reżyserowała, tworzyła komiksy i książki dla dzieci. Jest półfinalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i finalistką konkursu dla młodych reżyserów i reżyserek Papaya Young Directors. Od urodzenia mieszka i tworzy w krakowskiej Nowej Hucie. „Bestiariusz nowohucki”, czyli surrealistyczna powieść o Nowej Hucie lat 50., jest jej debiutem książkowym, wydanym w 2020 roku przez Biuro Literackie.

Laureatka, odbierając nagrodę, wyznała, że czuje ogromną wdzięczność wobec kapituły i wszystkich osób, które czytały „Bestiariusz Nowohucki” i podzieliły się dobrym słowem na temat tej książki.

„Czuję odrobinę wzruszenia, odrobinę radości, ale ta radość jest z nutą goryczy. Czuję też spory dyskomfort związany z tym, że kiedy jesteśmy tutaj w cieple, ludzie umierają z zimna. Nie ma na to mojej zgody, nie ma zgody na łamanie praw człowieka” - podkreśliła autorka i zwróciła się do obecnych na gali przedstawicieli władz Krakowa, którzy mają narzędzia polityczne, żeby „swoim działaniem przyczynili się, aby prawa człowieka nie były nadal łamane”.

Laureatka Nagrody Conrada została wybrana w głosowaniu spośród pięciu autorów nominowanych przez kapitułę. W gronie nominowanych znaleźli się, oprócz laureatki, także: Maciej Bobula za książkę „Szalejów”, Igor Jarek za „Halny”, Mira Marcinów za powieść „Bezmatek” oraz Maciej Topolski za „Niż”.

Nominowanych twórców, których zgłaszały wydawnictwa, wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada, członkini kapituły nagrody, poinformowała, że w tym roku zgłoszono do niej ponad 70 książek. „Kapituła została postawiona przed wyjątkowo ciężkim zadaniem, bo otrzymaliśmy mnóstwo świetnej prozy” - oceniła.

Nagroda Conrada, która jest wręczana od 2015 roku, ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją pisarską karierę. Jej fundatorem jest miasto Kraków, zaś partnerami: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Instytut Książki.

Dotychczasowe laureatki nagrody to: Liliana Hermetz za „Alicyjkę” (2014), Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” (2015), Anna Cieplak za „Ma być czysto” (2016), Weronika Gogola za „Po trochu” (2017), Olga Hund za „Psy ras drobnych” (2018) oraz Dorota Kotas za „Pustostany” (2019).

źródło: PAP, Rafał Grzyb

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna