Aktualności

24.03.2023

Dziś rozpoczyna się 12. Krakowski Festiwal Komiksu

Od 24 do 26 marca potrwa 12. Krakowski Festiwal Komiksu. Na uczestników wydarzenia m.in. będą mogli się spotkać z polskimi i zagranicznymi twórcami. „Czworo gości przyjedzie z Europy Zachodniej, a czworo z Ukrainy” – powiedział PAP Artur Wabik, współorganizator Krakowskiego Festiwalu Komiksów.

Krakowski Festiwal Komiksu to jedna z największych imprez nie tylko dla miłośników historii obrazkowych, ale i dla osób w każdym wieku, w tym dla rodziców z dziećmi. „Naszą ofertę kierujemy do kilku pokoleń. Dziecko może się bawić w strefie dziecięcej, odbywają się warsztaty, pokazy cosplay, wspólne malowanie, a rodzice mogą pójść na spotkania z artystami” – powiedział PAP Artur Wabik.

Wydarzenie rozpocznie odsłonięcie ławeczki Artura Bartelsa i wernisaże wystaw. Artur Wabik zapowiada, że na Krakowskim Festiwalu Komiksu każdy znajdzie coś dla siebie: „Będą wystawy, warsztaty, pokazy cosplay, spotkania z artystami, dyskusje, debaty”. W tym roku program festiwalu będzie również obfitować w wiele interesujących wystąpień, w tym wykład Pawła Dybały o pracy tłumacza mang i spotkanie z Julianem Jelińskim, prowadzącym popularny kanał na YouTube „Brody z Kosmosu”. Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

W programie festiwalu znalazły się też ekspozycje oryginalnych plansz z okazji 20-lecia komiksu „Tymek i Mistrz” oraz wystawa retrospektywna podsumowująca 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń.

Wydarzenie odwiedzą twórcy z Polski i ze świata. „Największą gwiazdą tegorocznego festiwalu jest francuski artysta Zanzin, twórca komiksu »Męska skóra«, który jest jednym z najczęściej nagradzanych komiksów ostatnich lat. Oprócz tego będzie Paul Gravett, brytyjski badacz komiksu, pionier komiksu brytyjskiego, Laura Pozzi i Sole Otero, którzy przyjeżdżają z francuskiego Angouleme” – poinformował Wabik.

Na Krakowskim Festiwalu Komiksów Ukrainę reprezentować będzie czworo artystek, związanych z wydawnictwem UA Comix. Będą to Rusłana Koropetska, Vira Kordoba, Ludmiła Samuś i Tetiana Pryjmycz. „Głównym tematem będzie kondycja komiksu w Ukrainie, ale też wątek, związany z premierą komiksu Ludmiły Samuś »Aridnyk« na rynku polskim. Jest to historia stworzenia świata według wierzeń i legend huculskich. Poza tym Rusłana Koropecka, która mieszka w Krakowie, będzie miała wykład na temat historii ukraińskiego komiksu. Pisze obecnie książkę na ten temat” – wyjaśnił współorganizator komiksowego wydarzenia.

Podczas festiwalu będzie też działać ważny element każdego wydarzenia tego typu – strefa zakupowa, na której będzie można kupić najnowsze premiery komiksowe i nie tylko. „Na giełdzie będzie około 50 różnych wystawców w tym wydawcy niezależni, będzie cała strefa »indie«, na której będą sprzedawane self-publishingowe ziny, plakaty, pocztówki, figurki” – powiedział Wabik. 

źródło: Roman Havryshchak, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna