Aktualności

©European Union, 2023
24.03.2023

Konferencja z okazji pierwszego Dnia Autorów Europejskich

Dzień Autorów Europejskich to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, która zostanie zainaugurowana  27 marca 2023 roku, a następnie będzie przypadała na ostatni poniedziałek marca co roku. Jej celem jest promocja czytelnictwa, w szczególności wśród młodzieży. Z tej okazji w Sofii odbędzie się jednodniowa konferencja poświęcona promocji czytelnictwa.

Wydarzenie zgromadzi przedstawicieli ministerstw kultury i edukacji państw członkowskich, instytucji publicznych i krajowych organizacji pozarządowych, a także organizacji reprezentujących sektor książki i kultury na poziomie europejskim. Weźmie w nim udział Gabriela Dul, koordynatorka projektów bookstartowych Instytutu Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Dzień Autorów Europejskich to nowa inicjatywa, która ma na celu połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową. Książki i czytanie mogą pomóc  młodym czytelnikom w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami społecznymi i osobistymi. Dzień jest także okazją do podkreślenia wagi wszystkich programów i inicjatyw realizowanych w poszczególnych krajach UE na rzecz promocji czytelnictwa.

Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę właśnie w stolicy Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarow, bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 roku.

Program konferencji można znaleźć pod tym adresem.