Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Spotkania z polskimi autorami na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej Instytut Książki organizuje łącznie sześć spotkań. Ich bohaterami jest dwójka polskich autorów – ilustratorka Iwona Chmielewska i reporter Paweł Pieniążek.

23.02.2024

165 lat temu zmarł Zygmunt Krasiński

Trzeci z wieszczów polskiej literatury romantycznej, autor „Nie-Boskiej komedii” i „Psalmów przyszłości”, Zygmunt Krasiński, zmarł 165 lat temu – 23 lutego 1859 roku.

23.02.2024

„Historia kina polskiego 1895-2014” Tadeusza Lubelskiego po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukaże się tłumaczenie książki „Historia kina polskiego 1895-2014” Tadeusza Lubelskiego. Przekładu dokonała trójka tłumaczy: Tereza Vlachová, Martina  Borilová i Petr Vlcek. Wydanie książki wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

23.02.2024

Nabór do konkursu Ambasador Nowej Europy do końca lutego

Do 29 lutego potrwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Ambasador Nowej Europy.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej