Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

O Lądowisku, które chce piąć się w górę – reportaż Wojciecha Muchy

– Te bloki to Słupskie Przedsiębiorstwo Budowlane budowało dla wojska. Żołnierzy zawsze było tu pełno. W latach 60. i 70. to jeszcze na wykopki przyjeżdżali żołnierze, na czyny społeczne, bo tu wszędzie pola były – mówi mężczyzna, którego spotykam na osiedlu. – O, widzi Pan, tu w jednym budynku, jak idzie woda ze Słupska, to o, w tamtym bloku ją podgrzewają w kotłowni – opowiada, wskazując w głąb osiedla, które jest kompleksem przylegających do obiektów wojskowych czteropiętowych budynków, powstających wraz z bazą wojską od lat 50. przez cały okres PRL. Ostatnie, nowo oddane bloki stawiał już prywatny deweloper. Są one – to także znak czasów – odgrodzone od reszty osiedla wysokim płotem.

18.03.2023

80 lat temu zmarła Helena Mniszkówna

Dokładnie 80 lat temu, czyli 18 marca 1943 roku we wsi Sabnie zmarła Helena Mniszkówna – polska powieściopisarka, autorka popularnych romansów, które swego czasu czytała cała Polska. Jej najbardziej znanym dziełem do dziś pozostaje jej powieściowy debiut – „Trędowata”.

17.03.2023

„Synergia słowa i działania”. Konferencja naukowa na Uniwersytecie Pedagogicznym pod patronatem Instytutu Książki [relacja i zdjęcia]

Zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja naukowa „Synergia słowa i działania. Współczesne praktyki czytania, animacji  i współtworzenia kultury czytelniczej” na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Organizatorami wydarzenia były Instytut Filologii Polskiej i Instytut Nauk o Informacji. Instytut Książki objął konferencję patronatem honorowym.

17.03.2023

W weekend odbędą się targi książki dla dzieci i młodzieży Mały Koneser

Festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży – w taki sposób organizatorzy określają wydarzenie, które odbędzie się 18 i 19 marca w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Według ich zapowiedzi Mały Koneser ma na okres tych dwóch dni stać się polską stolicą książki ilustrowanej. 

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej