Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Poznaliśmy laureata Nagrody im. Marcina Króla 2024

Wczoraj już po raz trzeci wręczono Nagrodę im. Marcina Króla za najlepszą polską książkę roku z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą. Tym razem laureatem nagrody został Jan Tokarski, autor książki „W cieniu katastrofy. «Encounter», Kongres Wolności Kultury i pamięć XX wieku”.

24.05.2024

Przyznano nagrody w tegorocznym konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki

Wczoraj, pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, wręczono nagrody w 64. edycji konkursu Najpiękniejsze Polskie Książki. Organizatorem konkursu dla najlepiej zaprojektowanych książek roku jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

24.05.2024

Chiński poeta Yang Lian odebrał Nagrodę Herberta

„Gdyby Herbert usłyszał o „Pytaniach do nieba” – chińskim poemacie sprzed 2 tys. lat – myślę, że uśmiechnąłby się ze zrozumieniem. Bo źródłem wszelkiego myślenia jest zadawanie pytań. Pytanie świata i pytanie siebie” – powiedział poeta Yang Lian odbierając w czwartek Nagrodę im. Zbigniewa Herberta.

24.05.2024

Nagroda Księżnej Asturii w dziedzinie literatury dla Any Blandiany

Rumuńska poetka i eseistka Ana Blandiana została laureatką tegorocznej Nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie literatury - ogłosiła w czwartek kapituła konkursu organizowanego przez hiszpańską Fundację im. Księżnej Asturii.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej