Literatura

2023
Jakub Małecki

Saturnin

Dużym atutem Dyskusyjnego Klubu Książki, jest to, że umożliwia wychodzenie ze strefy komfortu. Dzięki tym spotkaniom poznaję książki, których sama bym nie przeczytała. Jakub Małecki to głośne nazwisko na polskim rynku literackim, mimo to nie wiem dlaczego byłam do niego uprzedzona i omijałam jego tytuły z daleka. Na najbliższym spotkaniu naszego klubu miałam okazję zapoznać się z książką „Saturnin” tego autora. 

Saturnin – nic mi ten tytuł nie mówił, opis był enigmatyczny i oczekiwałam awangardowej powieści. Książka jest napisana mocno współczesnym stylem i bazuje na faktach z życia rodziny autora. Tytułowy Saturnin jest trzydziestolatkiem, singlem – chociaż sam mówi o sobie, że jest po prostu samotny. Kiedyś miał coś co dawało mu radość, był obiecującym ciężarowcem, ale na skutek nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, jego kariera się skończyła. Teraz ma pracę, wspomnienia o marzeniach i dużo gorzkich wspomnień z rodzinnego domu. Zamknięty w sobie dziadek, matka raczej subtelna, która rozwiodła się z ojcem Saturnina. Skąd takie imię? Wszystko zaczyna się wyjaśniać, gdy do Saturnina dzwoni matka i informuje go, że dziadek zniknął. Nikt nie wie, gdzie jest. Co się z nim stało. To jest punkt wyjścia do opowiedzenia tej historii. Sięga ona korzeniami wojny, gdy dziadek Saturnina idzie walczyć, widzi dużo zła i dokonuje różnych wyborów. To historia rozbijanych rodzin, ludzi, którzy nawet wiele lat później zmagają się z konsekwencjami przeszłości.

Jakub Małecki opowiada historię bardzo oszczędnie, trzyma w napięciu, ale dawkuje słowa, urywa zdania. Tak jak się spodziewałam styl jest bardzo współczesny, ambitny. To nie jest powieść, którą czyta się jednym tchem i płynnie. Mimo to cieszę się, że nie dałam się swoim uprzedzeniom i sięgnęłam po tę książkę, którą przeczytałam w jedno popołudnie. Były w niej wątki, które mnie wciągały, ale były też momenty zbyt wydumane. Jest to pierwsza książka autora jaką czytałam i nie wiem, czy to był najlepszy pomysł na poznanie twórczości właśnie od niej. Podsumowując - pisze on w interesujący sposób, widać potencjał.
 
Recenzja marzec 2023 - dorośli

Katarzyna Mastalerczyk

DKK Stalowa Wola, woj. podkarpackie