Literatura

2022
Ariadna Piepiórka

Szmaragdowa ważka

Książka pod tytułem ,,Szmaragdowa ważka” autorki Ariadny Piepiórki jest jedną z najciekawszych książek, jaką do tej pory przeczytałam. Ta opowieść rozbudziła moje zainteresowanie już na samym początku, ponieważ akcja startuje już od pierwszej strony i trzyma w napięciu do końca.

Opowiada ona o dziewczynce, która nie ma rodziców. Ma rodzeństwo - dwóch braci (młodszego Kubusia i starszego Adama) i babcię. Tęsknią za rodzicami, ale muszą sobie jakoś radzić. W domu może nie jest bogato, ale jest szacunek i miłość. Główna bohaterka, trzynastoletnia Basia wpada na świetny pomysł i ze swoimi przyjaciółmi (Filipem, Oskarem, Bonkiem, Tosią) zakłada Klub Superbohaterów. Klubowicze chcą robić niezwykłe rzeczy, w zwykłym życiu.  Chcą pokonać jak najwięcej zła w swoim miasteczku i na świecie. Pomagają innym ludziom i chronią przyrodę. Jest wiele przygód, wątków, długo niewyjaśnionych spraw… Swoją pierwszą misję wykonują przed szkołą, kiedy dostrzegają płaczące dzieci. Potem jest jeszcze wiele różnych misji, które naprawdę są ciekawe i wciągające. Nie zawsze wszystko się udaje, czasem wychodzi tak sobie albo słabo. Podobało mi się to, że autorka pokazała nam historię nie tylko od strony Basi, ale też widzianą oczami również jej przyjaciół, Filipa, Oskara czy Bonka. Opowiada o odwadze młodych ludzi, którzy za swoją misję obrali zmienianie świata na lepsze. Podczas czytania zaczynamy rozumieć, że mamy wpływ na to, jaki on jest. Trzeba tylko chcieć zobaczyć złe rzeczy czy zachowania, jakie się dzieją wokół nas i na nie reagować. To wymaga odwagi i bycia dobrym człowiekiem. Basia i jej przyjaciele stają się dla nas wzorem. 

Książka jest piękną opowieścią, która pomaga nam uwierzyć, że wszystko jest możliwe, trzeba tylko mocno chcieć i działać. Wzbudziła ona we mnie wiele emocji i to wpłynęło na to, że tak mi się spodobała. Pisarka w ciekawy sposób przypomniała nam, co jest w życiu ważne. Ta pozycja jest teraz moją ulubioną książką i bardzo gorąco polecam ją innym „czytaczom”.

Recenzja listopad 2022 – dzieci i młodzież

Maja Droździel, lat 12

DKK działający w Aleksandrowie, woj. lubelskie