Literatura

2023
George Orwell

Rok 1984

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest żyć pod ciągłym nadzorem? Jak to jest być wiecznie obserwowanym? Żyć pod rządami despotycznego, żądnego władzy i posłuszeństwa dyktatora? Wizję właśnie takiego świata przedstawia George Orwell w powieści "Rok 1984".

Książka, choć napisana ponad 70 lat temu, ma uniwersalną tematykę. Czytając ją, możemy odnieść wrażenie, że jest  wciąż bardzo aktualna. Wizja świata tutaj przedstawionego poraża realizmem. Przestępstwem jest tam nawet pomyślenie o popełnieniu zbrodni (myślozbrodnia). Sam fakt, że władze mogą obserwować każdy aspekt życia obywateli, przeraża i skłania do refleksji. Przede wszystkim uwidacznia, to że od nas zależy, czy poddamy się takiemu reżimowi.

O fabule powieści nie można opowiedzieć wiele. Jednostka postanawia się przeciwstawić władzy, jest przekonana, że wygra i zostaje ukarana. Stłamszona. Zdeptana jak robak.

Książka pokazuje, jak kończy się przeciwstawianie totalitaryzmowi. Jest ona bardzo wyrazista i z pewnością zapadająca w pamięć. Bardzo polecam czytelnikom spragnionym dobrej, trzymającej w napięciu lektury.

Recenzja lipiec 2023 – dzieci i młodzież

Nina Dymek, lat 14

DKK w Mielcu, woj. podkarpackie