Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

29.02.2024

Pamięć i nostalgia w spektaklu „Schron przeciwczasowy” Narodowego Starego Teatru

Temat pamięci i nostalgii podejmuje spektakl „Schron przeciwczasowy” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Premiera sztuki inspirowanej książką Georgiego Gospodinowa w piątek na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

28.02.2024

Polska książka wyróżniona w konkursie Bologna Ragazzi Award 2024

Bologna Ragazzi Award to jedna z najważniejszych nagród na świecie przyznawanych książkom dla dzieci. W tym roku w jednej z kategorii wyróżnienie zdobyła polska książka – „Złapię cię! Tutu i pojazdy” autorstwa Piotra Karskiego.

28.02.2024

„Zniszczyć, nie czyścić” – jak manipuluje się faktami w tygodniku „Polityka”

W ubiegłym tygodniu na łamach tygodnika „Polityka” ukazał się artykuł pt. „Czyścić, nie niszczyć” (w wydaniu internetowym pt. „Instytut Książki: jak czyścić, żeby go nie zniszczyć. PiS latami wspierał twórców prawicy”), w którym Justyna Sobolewska i Aleksandra Żelazińska próbują podsumować działalność Instytutu Książki w ostatnich latach.

28.02.2024

Kolejna odsłona cyklu „Zrób to sam” w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Ukazał się szósty film z cyklu „Zrób to sam”, stworzonego przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Filmy mają zapraszać dzieci do zabawy i zachęcać do częstszego sięgania po książki.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej