Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Spotkanie z okazji dziesięciolecia Stypendium im. Albrechta Lemppa

W piątek 1 marca w Literarische Colloqium Berlin odbyło się spotkanie pt. „ Wannsee, Weichsel, Widersprüche – 10 Jahre Albrecht-Lempp-Stipendium”. Wśród gości znaleźli się byli stypendyści: Anna Cieplak, Dariusz Sośnicki, Suzanne Fritz, Julia Wolf, a także Elżbieta Lempp.

04.03.2024

Instytut Książki wsparł łotewski przekład książki „O Kamilu, który patrzy rękami” Tomasza Małkowskiego

Na łotewskim rynku ukazał się przekład książki „O Kamilu, który patrzy rękami” Tomasza Małkowskiego z ilustracjami Joanny Rusinek. Wydanie książki w tłumaczeniu Ingmāry Balode wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

04.03.2024

205 lat temu urodziła się Narcyza Żmichowska

Narcyza Żmichowska, pisarka, publicystka, działaczka społeczna, nauczycielka, uważana jest za matkę polskiego ruchu emancypacji kobiet. Autorka „Poganki” urodziła się 205 lat temu.

01.03.2024

13. Krakowski Festiwal Komiksu odbędzie się w marcu

Krakowskie Biuro Festiwalowe poinformowało, że w dniach 22-24 marca odbędzie się 13. Krakowski Festwial Komiksu, impreza, którą KBF współorganizuje wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem Komiksowym i Fundacją Muzeum Komiksu.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej