Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Nocny stolik #79. Krzysztof Majer: nie ma dla literatury nic bardziej zabójczego niż świętoszkowate traktaty

Krzysztof Majer, tłumacz literatury pięknej i adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Północnoamerykańskiej na Uniwersytecie Łódzkim, opowiada m.in. o tym, co pociąga go w literaturze, pracy nad powieściami Marksona, Thompsona i Gurnaha, swych literackich fascynacjach, redaktorach jako sprzymierzeńcach i pragnieniu, by dzielić się z polskimi czytelnikami tym, co się odkrywa.

30.09.2022

Obchody Międzynarodowego Dnia Tłumacza w Wilnie. Troje tłumaczy odznaczonych medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Wczoraj w Wilnie tamtejszy Instytut Polski uczcił Międzynarodowy Dzień Tłumacza w szczególny sposób: organizując spotkanie tłumaczy z języka polskiego na język litewski i rzucając światło na tych, którzy poprzez swoją ciężką pracę znoszą bariery językowe i umożliwiają nam poznanie i pokochanie kultur innych narodów. Vytautas Dekšnys, Regina Koženiauskienė i Vyturys Jarutis odznaczeni zostali medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis, które wręczyła Ambasador Urszula Doroszewska. W obchodach Dnia Świętego Hieronima wziął udział dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski, zaś Instytut Książki był partnerem wydarzenia.

30.09.2022

Druga edycja Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego – poznaliśmy nominacje

W środę ogłoszono nominacje do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła konkursu wyłoniła 15 publikacji w trzech kategoriach.

30.09.2022

VIII Noc Bibliotek. Inauguracja w Bibliotece Narodowej

W nowo otwartych czytelniach Biblioteki Narodowej 1 października 2022 o 21:00 odbędzie się inauguracja tegorocznej edycji Nocy Bibliotek. O 21:30 rozpocznie się koncert „Wieczór (o)powieści”, w którym wystąpią Małgorzata Litwinowicz i OIena Yeremenko, a o 22:00 Adam Strug zaprasza na spotkanie śpiewacze „Leśmian z publicznością”. Oba wydarzenia będą transmitowane on-line.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900
fax. (+48) 12 62 37 682

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej