Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
03.07.2023

Zmarła pisarka Wiktoria Amelina, ranna w rosyjskim ostrzale Kramatorska

W sobotę w szpitalu w Dnieprze zmarła ukraińska pisarka Wiktoria Amelina, która została ciężko ranna 27 czerwca w rosyjskim ostrzale Kramatorska w obwodzie donieckim – poinformowała w niedzielę organizacja PEN Ukraina. 

„Z ogromnym bólem informujemy, że 1 lipca w szpitalu Miecznikowa w Dnieprze przestało bić serce pisarki Wiktorii Amelinej” – czytamy w komunikacie. Autorka zmarła z powodu obrażeń, których doznała podczas rosyjskiego ostrzału.

Amelina od początku inwazji rosyjskiej dokumentowała zbrodnie wojenne i podróżowała na tereny blisko linii frontu, gdzie m.in. pracowała z dziećmi – podał PEN Ukraina. Dzięki jej staraniom odnaleziony został dziennik Wołodymyra Wakułenki, ukraińskiego pisarza zabitego przez Rosjan w Iziumie. Dziennik ten opublikowano i jest on świadectwem rosyjskich zbrodni wojennych.

Amelina urodziła się w 1986 roku we Lwowie. Jest wielokrotnie nagradzaną autorką dwóch powieści, jednej książki dla dzieci oraz wielu esejów i opowiadań. W Polsce znana jest m.in. jej książka „Dom dla Doma”. W grudniu 2021 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Josepha Conrada przyznawaną przez Instytut Polski w Kijowie, wyróżnienie – jak sama powiedziała – „symbolizujące solidarność między Ukrainą i Polską”.

Choć od dziecka marzyła, by zostać pisarką, wybrała informatykę i przez dziesięć lat pracowała jako programistka oraz menadżerka w międzynarodowych korporacjach. Jest założycielką New York Literature Festival, który odbywał się w małym miasteczku Niu-Jork w obwodzie donieckim, w rejonie bachmuckim. W związku z rosyjską inwazją w 2022 roku, wraz z zespołem organizującym festiwal uruchomiła inicjatywę „Walcz z nimi poezją”, aby pomóc w zaopatrzeniu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy broniących regionu.

Proza, wiersze i eseje Victorii zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym polski, angielski, włoski, niemiecki, chorwacki, holenderski, czeski i węgierski. Od 2022 roku Amelina współpracowała z ukraińskimi zespołami w celu dokumentowania rosyjskich zbrodni wojennych i orzekania o odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Federację Rosyjską i jej wojska na terytorium Ukrainy i innych krajów. W ostatnim czasie pracowała nad projektem non-fiction „Dziennik wojny i sprawiedliwości. Przyglądając się kobietom śledzącym wojnę”.

We wrześniu ubiegłego roku Wiktoria Amelina brała udział w spotkaniu autorskim organizowanym przez Instytut Książki w ramach Festiwalu Literackiego „Literatura buduje świat” na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

W rosyjskim ataku na Kramatorsk, przeprowadzonym 27 czerwca, zginęło 12 osób. Pocisk uderzył w popularną pizzerię w centrum miasta. W ocenie organizacji PEN Ukraina ostrzał Kramatorska można uznać za zbrodnię wojenną. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna