Aktualności

19.04.2021

Zmarł pisarz, dramaturg i poeta Andrzej Żak

W piątek, w wieku 79 lat, zmarł Andrzej Żak, pisarz i dramaturg – poinformowała PAP Elżbieta Żak.

„Andrzej Żak był powieściopisarzem, autorem wielu sztuk teatralnych i telewizyjnych dla dzieci. Świetne pióro, świetny Człowiek, jako terapeuta pomógł wielu, wielu ludziom. Wielki żal” - powiedziała PAP pisarka, krytyk literacki i teatralny Liliana Bardijewska.

Andrzej Żak urodził się na Śląsku w 1942 r. Był pisarzem i energoterapeutą, autorem kilkudziesięciu książek i wielu sztuk teatralnych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Do zainteresowania tą dziedziną twórczości zachęcili go Jan Sztaudynger i Alfred Szklarski.

Debiutował jako autor tomików poetyckich w latach 60., a na antenie radiowej na początku lat 80. cyklem słuchowisk „Dziwny tydzień”.

Jako autor lubił się poruszać na granicy między światem realnym i baśniowym, co zaowocowało wieloma powieściami z gatunku fantasy. Najważniejsze wśród nich to trylogia („Władca czasu”, „Talizman”, „Smoki”) umieszczona na Złotej Liście Książek Fundacji ABC oraz powieści „Oliver i niewidzialna wyspa” oraz „Brajan i ogniowe smoki”.

Żak był także autorem powieści przygodowych: „Paradoks bazyliszka”, „Gwiazda zero”, „Natka, Koko i tajemnica złotego pociągu”, „Złoto mistrza Sędziwoja”, „Tajemnica lampy Aladyna” oraz trylogii - „Kapelusz kapitana Drake'a”, „Amarilla – weekend w kapeluszu” i „List gończy”.

W swoim dorobku literackim miał również zbiory wierszy dla najmłodszych, m.in. tomy „Olimpiada zwierząt” i „Wyspa baśni”.

Był autorem baśni, które opublikował w zbiorach „Baśnie polskie” i „Baśnie śląskie”. Tematyce śląskiej poświęcona była też jego najnowsza powieść dla najmłodszych pt. „Pan Hadyna i magiczna ławeczka”. Ostatnie lata zaowocowały powieściami związanymi z niepodległością – „Kasztanka”, „Szablą odbierzemy” oraz „Orzełek w koronie”.

Jako dramaturg był związany przede wszystkim z katowickim Teatrem Lalek „Ateneum”, gdzie miały miejsce prapremiery jego najważniejszych sztuk: „Skarbnikowy dar”, „Wielka Nowina”, „Tezeusz i Ariadna”, „Kalinowy dwór”. Ponadto współpracował z warszawskim Teatrem Baj i kieleckim Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”.

Jego sztuki wystawiane były we Francji, w Czechach i w Bułgarii. Realizacji telewizyjnej doczekały się dwa utwory - „Władca czasu” i „Pierścień czarodzieja”.

Andrzej Żak zajmował się również bioenergoterapią. Był autorem kilkunastu poradników medycyny naturalnej, takich jak: „Zdrowie bez leków”, „Zdrowie za darmo”, „Kalendarze zdrowia”, „Dzienniki zdrowia” i „Zdążyć przed rakiem”.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna