Aktualności

W październiku rozpoczyna się kolejna edycja Szkoły Czytania, czyli spotkań z literaturą skierowanych do młodzieży szkół ponadpodstawowych, które organizuje Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tym razem projekt odbędzie się pod egidą Festiwalu Conrada.

Szkoła Czytania KMLU to projekt wyrosły z przekonania o potencjale literatury w procesie kształtowania tożsamości i postaw młodych ludzi. Uważność, dociekliwość i krytyczne myślenie, które rozwija czytanie, to umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie, coraz częściej przytłaczającym nas informacyjnym szumem, stawiającym przed koniecznością rozpoznawania manipulacji, konfrontującym z innością. Teksty dyskutowane w ramach projektu pozwalają z nowych i nieoczywistych perspektyw przemyśleć problemy, z którymi mierzą się młodzi ludzie, poszerzając ich kompetencje czytelnicze i rozwijając wrażliwość.

Zajęcia w ramach projektu odbywają się w Pałacu Potockich – kulturalno-literackim centrum w samym sercu Krakowa przy Rynku Głównym 20. W tej wyjątkowej przestrzeni nieszablonowe zajęcia czytelnicze dla uczniów i uczennic szkół średnich prowadzą osoby zajmujące się pisarstwem, przekładem literackim, dziennikarstwem i literaturoznawstwem. Bogaty program współtworzony przez ekspertów gwarantuje różnorodność oraz wysoki poziom merytoryczny. Tegoroczna edycja nawiązuje do hasła zbliżającego się Festiwalu Conrada 2023 i poświęcona będzie zagadnieniom szeroko pojętych migracji. Teksty związane z tym tematem zostaną wybrane i przedstawione przez gości i gościnie dotychczasowych edycji festiwalu: Wojciecha Bonowicza, Urszulę Chowaniec, Magdę Heydel, Annę Marchewkę, Tomasza Pindla, Ninę Plutę, Zuzannę Salę, Patryka Szaja, Mateusza Witkowskiego oraz Marcina Żyłę.

Organizatorzy proszą szkoły zainteresowane udziałem w projekcie o kontakt mailowy: szkolaczytania@kbf.krakow.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

Szkoła czytania KMLU to zainicjowany w 2018 roku program edukacyjny KBF – instytucji kultury Miasta Krakowa, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarza Pałacu Potockich przy Rynku Głównym. Celem projektu jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, a także stworzenie narzędzi ułatwiających aktywny udział w życiu literackim grupom z utrudnionym dostępem do kultury. Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez osoby zawodowo związane z literaturą.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło: Kraków Miasto Literatury UNESCO