Aktualności

spotkanie z Pawłem Pieniążkiem / fot. Acropolis
26.02.2024

Zakończyła się XXXII Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej

W niedzielę zakończyła się Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej 2024. Polskie stoisko przygotował Instytut Książki we współpracy z Biurem Polskim w Tajpej. Gościem honorowym tegorocznej odsłony była Holandia, a w ramach programu głównego z tajwańskimi czytelnikami spotkali się Iwona Chmielewska i Paweł Pieniążek.

Frekwencja w tym roku była imponująca – imprezę odwiedziło aż 550 000 czytelników. Wzięło w niej przy tym udział 509 wydawnictw z 34 krajów.

W sobotę o godz. 11:45 odbyło się spotkanie pt. „Jak opowiadać dzieciom o trudnej historii” z udziałem Iwony Chmielewskiej, które dotyczyło m.in. twórczości Janusza Korczaka, zaś o 13:00 spotkanie promujące książkę Pawła Pieniążka „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”, poprowadzone przez Shih Han Hunga, redaktora wydawnictwa Acropolis.

Reportaż Pawła Pieniążka ukazał się na Tajwanie w listopadzie pt. „We still drink coffee even in the time of war”. Pieniążek opowiada w nim o zwykłych ludziach, którzy musieli stawić czoła wojennej rzeczywistości.

„Pamiętam ten dzień jakby to było wczoraj. 24 lutego byłem w Charkowie. W tamtym czasie wszyscy przeczuwali, że coś się stanie. Ale nikt nie mógł przewidzieć, że stanie się to tego dnia, o tej konkretnej godzinie. Ludzie żyli w ciągłym napięciu. Tę atmosferę można by ciąć nożem. (…) Ukraińcy stawiali opór nie tylko w sensie militarnym, ale stawiali opór przed kradzieżą ich normalności, przed zabieraniem im codzienności. Wojna kończy się dla kogoś wtedy, gdy nie ma on do czego wracać. A kiedy ma się do czego wracać, to masz o co walczyć” – powiedział reporter podczas spotkania z Shin Han Hungiem.

Iwona Chmielewska z kolei podczas spotkania z Rexem Howem z wydawnictwa Locus zauważyła, że „pedagogika Korczaka chociaż powstała tak dawno, jest w dalszym ciągu aktualna i bardzo nowoczesna, chociaż nieco zapomniana, także w Polsce”. Jedna z najpopularniejszych ilustratorek na świecie opowiadała także m.in. o „Pamiętniku Blumki”, poświęconym dzieciom z Domu Sierot doktora Korczaka i Korczakowskiemu przesłaniu.

Paweł Pieniążek i Iwona Chmielewska wzięli udział w spotkaniach na Międzynarodowej Wystawie Książek także w niedzielę. Polski reporter rozmawiał o wojnie w Ukrainie z Shih Han Hungiem i Sherry Lee z magazynu „The Reporter”, a na zakończenie imprezy Iwona Chmielewska poprowadziła warsztaty międzypokoloniowe związane tematycznie z jej książką „Kłopot”, którą najpierw przeczytała zgromadzonej publiczności. „Kłopot”, podobnie jak inne pozycje autorstwa Chmielewskiej, cieszy się dużą popularnością na Tajwanie i wciąż jest dostępny w sprzedaży.

Polskie stoisko w trakcie imprezy odwiedzały także m.in. wycieczki szkolne. Nasz wolontariusz Chia-Chieng opowiadał uczniom m.in. o książkach Piotra Sochy i Nikoli Kucharskiej, której „Fakty i plotki o smokach” ukazały się niedawno w Tajpej, ale również przybliżał im polską kuchnię, zabytki i historię.

***

W tym roku z okazji Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej Instytut Książki przygotował polskie stoisko o powierzchni 36 m kw., według projektu ASC Studio. Można było na nim znaleźć m.in. książki z ostatnich katalogów przygotowanych przez IK dla wydawców z zagranicy (w tym z „New Books from Poland” i „Polish Books for Children & Young Adults”) i polskie książki w języku chińskim tradycyjnym wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Przed rokiem Polska była gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej. Tegoroczna obecność miała za zadanie utrwalać efekty zeszłorocznej imprezy i była ostatnim akordem trzyletniego programu Instytutu Książki, mającego na celu popularyzację polskiej literatury w Tajwanie i, szerzej, w Azji Wschodniej.

KC/IK

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej (działania utrwalające)”.