Aktualności

fot. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki
28.08.2023

Zakończył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach

Od 25 do 27 sierpnia miała miejsce 5. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach. Partnerem festiwalu był Instytut Książki, a impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa".

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki to impreza, która w różnych terminach odbywa w kilku polskich miastach: Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie i Katowicach. Tegoroczną imprezę w Katowicach odwiedzili tacy autorzy książek dla dzieci, jak m.in. Wojciech Widłak, Aleksandra Krzanowska, Joanna Rusinek, Paweł Beręsewicz, Barbara Sadurska, Marcin Minor, Agata Romaniuk i Roksana Jędrzejewska-Wróbel.

W tegorocznej odsłonie festiwalu wzięło udział ponad 400 osób. W ramach festiwalu, jak co roku, odbyły się liczne spotkania literackie, warsztaty artystyczne, wystawy i wydarzenia specjalne. Chociaż festiwalowa formuła gwarantuję lekką, zaskakującą formę rodzinnej zabawy, po bardziej wnikliwym przyjrzeniu się programowi festiwalu można było dostrzec m.in.: pomoc w budowaniu relacji międzykulturowych (wystawa „Czytanie Relacji” zorganizowana we współpracy z Instytutem Książki), rozwijanie empatii („Różni, ale tacy sami – ABC Empatii z fundacją Czepczyński Familly Foundation”) czy wspieranie samodzielnego sposobu myślenia („Współrzędne Amonu, czyli spotkanie z Pawłem Beręsewiczem”).

„Poza spotkaniami z autorami, uczestnicy festiwalu mogli stworzyć portret smoka, zaprojektować własną koszulkę, zbudować rzeźbę wielkości człowieka, poćwiczyć jogę, obejrzeć spektakl… a wszystko to oczywiście w połączeniu z literaturą! W programie znalazło się wiele akcentów wspierających młodych ludzi w wyzwaniach związanych z powrotem do szkoły. To już tradycja, że Festiwal współpracuje nie tylko z dużymi instytucjami takimi jak Muzeum Śląskie, NOSPR i Galeria Rondo Sztuki, ale także organizuje wydarzenia w bibliotekach i księgarniach niezależnych” – powiedziała Agnieszka Karp-Szymańska, prezeska fundacji Czas Dzieci oraz dyrektorka festiwalu Ojce i Dziatki.

Wspomnianą już wystawę „Czytanie relacji”, zorganizowaną we współpracy z Instytutem Książki, można będzie obejrzeć w katowickiej Galerii Rondo Sztuki (Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1) jeszcze do 4 września (wystawa została otwarta 4 sierpnia). Przedstawia ona 18 książek polskich i ukraińskich twórców, które w trudnym czasie mogą dawać dzieciom siłę i wywoływać w nich wiarę w dobrą przyszłość, a przede wszystkim pomagać budować mocne fundamenty relacji między dwoma narodami. Na wystawie można podziwiać prace polskich i ukraińskich ilustratorów, wśród których znaleźli się: Józef Wilkoń, Emilia Dziubak, Paweł Pawlak, Maciej Szymanowicz, Marianna Sztyma, Iwona Chmielewska, Joanna Concejo, Joanna Rusinek, Dominika Czerniak-Chojnacka, Khrystyna Lukaschuk, Oksana Draczkowska, Kateryna Shtanko, Masha Foya, Rostislav Popsky, Anastazja Stefurak, Romana Romanyshyn, Andriy Lesiv, Oksana Bula i Grasya Oliyko. Wystawa została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”. 

Poza wystawą „Czytanie relacji”, podczas katowickiego festiwalu miały miejsce jeszcze dwa wydarzenia zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i programem „Mała książka – wielki człowiek”. Oba dotyczyły książki „Krasnal w krzywej czapce”, która wchodzi w skład naszej wyprawki czytelniczej dla przedszkolaków. Chodzi o spotkania z Wojciechem Widłakiem, autorem „Krasnala w Krzywej Czapce” (a także m.in. serii „Pan Kuleczka”) oraz warsztat plastyczny poprowadzony przez Aleksandrę Krzanowską, która jest odpowiedzialna za piękne ilustracje do „Krasnala w Krzywej Czapce”. Na obu spotkaniach dopisała frekwencja i jesteśmy pewni, że młodzi uczestnicy spędzili z nami w Katowicach trochę dobrego, okołoliterackiego czasu.

Hucznym finałem festiwalu była bajka muzyczna „Przyjaciel, którego nie było”, oparta na książce „Lucjan. Lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, przygotowana przez NOSPR w Katowicach. Premiera spektaklu odbyła się w sali kameralnej NOSPR, a dzięki wsparciu Fundacji ING Dzieciom udział w niej był nieodpłatny.