Aktualności

04.03.2022

Wyszehradzkie Rezydencje Literackie

Program Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, uruchomiony w 2012 roku przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, adresowany jest do pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Program realizowany jest przez cztery instytucje goszczące z krajów V4: Institut umeni w Pradze, Petőfi Irodalmi Múzeum w Budapeszcie, Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie i Literárne informačné centrum w Bratysławie. Stowarzyszenie Willa Decjusza jest koordynatorem całości.

Stypendium obejmuje pobyt w wybranym mieście oraz miesięczne stypendium w wysokości 1,125 EURO brutto (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub 2,250 EUR brutto (Standardowa Edycja Jesienna) oraz wsparcie ze strony Instytucji Goszczącej w przygotowaniu pobytu, organizacji spotkań literackich, wywiadów i warsztatów, a także nawiązywaniu kontaktów z wydawcami i krytykami literackimi.

W tegoroczna edycji własne projekty będzie mogło realizować 32 rezydentów literackich w jednym z dwóch terminów: 1 maja – 12 czerwca (kompaktowa edycja wiosenna) bądź 1 września – 30 listopada (standardowa edycja jesienna).

Każda z instytucji goszczących organizuje dwa pobyty dwóch czteroosobowych grup rezydentów z każdego z krajów, którzy pracują nad indywidualnymi projektami, a także biorą udział w imprezach literackich organizowanych przez instytucje goszczące.

Nabór do programu prowadzony był od 1 do 30 listopada 2021 roku. O kolejnych naborach będziemy informować na stronie Instytutu Książki.

Szczegóły można znaleźć na stronie:

https://www.visegradfund.org/apply/mobilities/literary-residency-program/?c=about