Aktualności

26.08.2022

Wystawa „Konopnicka ilustrowana” w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Wystawa „Konopnicka ilustrowana” jest częścią szóstej edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Autorka „Roty” patronuje tegorocznemu festiwalowi wraz z Adamem Asnykiem i Tadeuszem Gajcym. Wystawa ma pokazać pisarkę przede wszystkim jako twórczynię rozbudzającą wyobraźnię świetnych ilustratorów.

Na wystawie można będzie zobaczyć ilustrowane wydania utworów Konopnickiej skierowanych do dzieci. Pochodzą one z końca XIX wieku, z dwudziestolecia międzywojennego, a także z okresu PRL. Ekspozycja ukazuje zarówno przemiany mód i konwencji w dziedzinie ilustracji książkowej, jak i realizacje artystów obdarzonych oryginalnym, rozpoznawalnym stylem. Wśród autorów ilustracji do utworów Konopnickiej znaleźli się tak znani artyści jak Jan Marcin Szancer, Bogdan Zieleniec, Maria Hiszpańska, Antoni Gawiński czy Zofia Fijałkowska.

W Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu będzie można zobaczyć między innymi długo uznawane za zaginione, pierwsze wydanie baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, które powstało na bazie zestawu niemieckich grafik przedstawiających krasnoludki w górniczych strojach. Na wystawie zaprezentowano również znane ilustracje Jana Marcina Szancera z 1960 roku, które towarzyszyły wydaniu tłumaczonemu na język niemiecki. Warto zwrócić uwagę także na prace Antoniego Gawińskiego tworzących secesyjną, wykonaną z rozmachem oprawę plastyczną międzywojennego wydania zbioru „Wesołe chwile małych czytelników” (edycja z 1929) i znanego wiersza „O Janku Wędrowniczku” (edycja z 1927).

Organizatorzy do odwiedzenia wystawy zapraszają dzieci, jak i dorosłych. Dla tych drugich może okazać się ona nostalgiczną wizytą w krainie młodości, o której przypominają ulubione, ilustrowane książki. Dzieciom w podróży do świata Konopnickiej powinni towarzyszyć przewodnicy, ponieważ realia życia i język, którym posługiwali się ich dziewiętnastowieczni rówieśnicy, niejednokrotnie wymagają objaśnień.

Wystawa „Konopnicka ilustrowana” potrwa od 8 września do 4 grudnia 2022 roku. W tym terminie będzie można ją oglądać w siedzibie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich pod adresem Rynek 6 we Wrocławiu.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło: Muzeum Pana Tadeusza