Aktualności

fot. Facebook / Pomorze Zachodnie
28.11.2022

Wręczono zachodniopomorską Nagrodę Literacką Jantar 2021

Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” otrzymał Piotr Oleksy za książkę „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Statuetkę wręczono w sobotę 26 listopada podczas uroczystej gali w Książnicy Pomorskiej, która była częścią Festiwalu Czytania „Odkrywcy wyobraźni”.

Nagrodę autorowi wręczyli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz poprzednia laureatka nagrody – Inga Iwasiów. Laureat otrzymał statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.

„Autor opowiada historie polskości najżywiej sprzeczną z tym, co za Polskę uważamy, zanurzoną w sprawy wyspiarskie, znającą syndromy odizolowania, zgłębiającą doświadczenie geograficznej i historycznej osobności. Opowieść o polskich wyspach to archiwum zbierające poplątane życiorysy (…) jest to książka rejestrująca narodziny nowego etnosu, nowej formuły życia zbiorowego, która na 44 wyspach i wysepkach ukonstytuowała się już w pełni oraz znalazła swój wybitny literacki wyraz w opowieści Piotra Oleksego” – w ten sposób książkę „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag” zachwalał organizator konkursu, czyli Książnica Pomorska.

Nagroda Literacka Jantar przyznawana jest od 2019 roku. W 2020 roku, z powodu pandemii, nagroda powędrowała jednocześnie do dwojga laureatów – Ingi Iwasiów za 2019 rok i Artura Daniela Liskowackiego za 2020 rok.