Aktualności

fot. Daniel Gnap/KPRM
30.12.2021

Wręczono nagrody w konkursach poświęconych życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida

W środę odbyła się gala podsumowująca konkursy dotyczące życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida.

W czasie uroczystości premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że Norwid był twórcą niezwykle wszechstronnym. Zajmował się nie tylko słowem, ale także rysunkiem, malarstwem i filozofią. „Był twórcą niezwykle głębokim i wszechstronnym” – ocenił.

Premier wyraził też zadowolenie, że w trudnym roku pandemii „mogliśmy z jego wielkiego dziedzictwa, twórczości tak wspaniale skorzystać”. Morawiecki wskazał też, że Norwid nauczył go bardzo mocno tego, jak wielką wartością jest praca. „Jak wszechstronną, ważną wartością jest praca, która buduje człowieka, człowieczeństwo, społeczeństwa, narody; praca jako nadrzędna wartość” – mówił premier. „Nauczył mnie tego, że człowieka trzeba mierzyć głębią jego ducha. Że to, kim jest, kim chce być, przede wszystkim jest determinowane poprzez jego ducha” – dodał.

Premier podkreślił, że Norwid uczy nas, że człowiek nie jest samotną wyspą. „Że człowiek żyje jako część większej całości, ale nie tylko tu i teraz, także jako łącznik między pokoleniami, które były przed nami i łącznik ku tym pokoleniom, które przyjdą po nas” – mówił Morawiecki.

Zdaniem szefa rządu poprzez świat Norwida wchodzimy w świat nadrzędnych wartości i wskazywał, że laureatami konkursów są ludzie młodzi. W tym kontekście Morawiecki przypomniał słowa Jana Pawła II, który – jak zauważył premier – był miłośnikiem twórczości Cypriana Kamila Norwida. „Słowa o tym, że jeśli nawet inni od was nie wymagają, to wy sami od siebie wymagajcie” – przytoczył Morawiecki.

„Wymagajcie od siebie jak najwięcej. Norwid wymagał od siebie i wymagał od innych bardzo wiele, dlatego jest i może być dla nas tym wspaniałym przewodnikiem, tą wyjątkową latarnią. Tym wieszczem, który integruje” – mówił Morawiecki.

„Myślę, że Norwid jest tym, który łączy ponadczasowo twórczość bardzo wielu naszych wspaniałych pisarzy, poetów, wieszczów i jednocześnie zakorzenia ją w naszej współczesności” – dodał.

Premier życzył też wszystkim Polakom, „żebyśmy chcieli przełamywać opory poznawania twórczości Norwida”. „Bo on nas uczy czegoś absolutnie wyjątkowego, czegoś, co i dziś jest aktualne” – powiedział szef rządu. „Wszystkim, i laureatom i wszystkim Polakom życzę sukcesów na drodze do poznawania tego, co było dla Cypriana Kamila Norwida wyznacznikiem wartości życia, poznawania dobra, prawdy, piękna” – dodał Morawiecki.

Z kolei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas gali podsumowującej konkursy nt. życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida podkreślił, że „Rok Norwidowski był trudny, ponieważ był pandemiczny, ale myślę, że jednak był udany”. Szef MKiDN wskazał, że w jego trakcie zostało zorganizowanych wiele wydarzeń, które „przypominają o wielkim polskim wieszczu, może najbardziej współczesnym i najbardziej profetycznym, a także trudnym”.

„Norwid jest niebywale mądry, był także filozofem. Z tej mądrości i jego wspaniałej twórczości możemy także czerpać, gdy chcemy intepretować czasy współczesne” – wyjaśnił Gliński. Jak dodał, „jest to piękne zadanie dla pedagogów i naszych szkół, tam, gdzie mamy kontakt z młodzieżą”. „Te konkursy mają za zadanie poprzez Norwida interpretować świat współczesny” – wskazał.

Szef MKiDN zwrócił uwagę na to, że „Norwid, mimo tego, że był taki współczesny i był ostrym recenzentem spraw polskich, jednak zawsze dwie wartości były dla niego najważniejsze – ojczyzna i chrześcijaństwo”.

Gliński przypomniał także, że w Roku Norwida odbyła się prapremiera pierwszej opery powstałej w oparciu o zapomniane misterium „Wanda”, a także przypomniał koncert, który odbył się w Teatrze Narodowym w Warszawie. „Udało się również powołać wielką i ważną instytucję narodową, która będzie niosła idee Norwida w przyszłość, czyli Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach na Mazowszu, gdzie Norwid wychowywał się po utracie matki” – podkreślił Gliński.

Podczas gali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaznaczył, że jednym z celów polityki edukacyjnej jest „wychowanie do dobra i piękna”. „Do tego chcemy wychowywać i w to wpisuje się ta dzisiejsza uroczystość i konkurs norwidowski z okazji 200-lecia urodzin naszego wielkiego poety” – podkreślił.

Przypomniał, że w konkursie wyłonionych zostało pięciu laureatów oraz troje uczniów, którzy przygotowali projekty edukacyjne z elementami pracy badawczej ukazującej życie i twórczość Norwida. Dodał, że wyróżnionych zostało ośmioro nauczycieli. „Możemy powiedzieć, że wszyscy państwo wykonaliście piękną pracę i zachwycacie. Tego wam gratulujemy i za to wam dziękujemy, życząc samych sukcesów w przyszłości” – powiedział minister edukacji i nauki.

Natomiast Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, podkreślił, że „Cyprian Kamil Norwid był wielkim rodakiem za granicą”. „Jest on patronem wielu Polaków przebywających dziś za granicą. To twórca tęsknoty za Polską, twórcą głębokiego patriotyzmu i chrześcijaństwa” – dodał.

Konkursy odbywały się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów. Podczas gali zostały wręczone nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pudełko zwane wyobraźnią” zorganizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Bo piękno na to jest, by zachwycało…”, a także konkursu Instytutu De Republica na najlepsze publikacje książkowe o tematyce norwidowskiej oraz w konkursu na projekt graficzny koszulki promującej życie i twórczość poety, który został zorganizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Podczas gali zostały także wręczone Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Zostały nim odznaczone osoby, które zasłużyły się w promowaniu idei, dziedzictwa i pamięci oraz intepretacji dzieł Norwida: prof. Jadwiga Puzynina, prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak, prof. Piotr Chlebowski, dr Edyta Chlebowska, dr Adam Cedro, dr hab. Karol Samsel oraz Aldona Łyszkowska, a także prof. Stefan Sawicki, prof. Krzysztof Andrzej Jeżewski, prof. Tomasz Korpysz, prof. Józef Franciszek Fert i Urszula Perlińska.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska, Rafał Białkowski, Iwona Żurek

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna