Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
29.06.2023

Wiktoria Amelina ciężko ranna w ataku na Kramatorsk

W rosyjskim ataku rakietowym na Kramatorsk 27 czerwca ciężko ranna została ukraińska pisarka Wiktoria Amelina. Wśród rannych znalazł się także kolumbijski autor Héctor Abad Faciolince.

Wiktoria Amelina (ur. 1986) jest wielokrotnie nagradzaną autorką dwóch powieści, jednej książki dla dzieci oraz wielu esejów i opowiadań. W 2021 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Josepha Conrada przyznawaną przez Instytut Polski w Kijowie, wyróżnienie – jak sama powiedziała – „symbolizujące solidarność między Ukrainą i Polską”.

Choć od dziecka marzyła, by zostać pisarką, wybrała informatykę i przez dziesięć lat pracowała jako programistka oraz menadżerka w międzynarodowych korporacjach. Jest założycielką New York Literature Festival, który odbywał się w małym miasteczku Niu-Jork w obwodzie donieckim, w rejonie bachmuckim. W związku z rosyjską inwazją w 2022 roku, wraz z zespołem organizującym festiwal uruchomiła inicjatywę „Walcz z nimi poezją”, aby pomóc w zaopatrzeniu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy broniących regionu.

Proza, wiersze i eseje Victorii zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym polski, angielski, włoski, niemiecki, chorwacki, holenderski, czeski i węgierski. Od 2022 roku Amelina współpracuje z ukraińskimi zespołami w celu dokumentowania rosyjskich zbrodni wojennych i orzekania o odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Federację Rosyjską i jej wojska na terytorium Ukrainy i innych krajów. W ostatnim czasie pracowała nad projektem non-fiction Dziennik wojny i sprawiedliwości. Przyglądając się kobietom śledzącym wojnę.

We wrześniu ubiegłego roku Wiktoria Amelina brała udział w spotkaniu autorskim organizowanym przez Instytut Książki w ramach Festiwalu Literackiego „Literatura buduje świat” na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

***

Wedle ostatnich doniesień liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk wzrosła do 12. Ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko poinformował, że ratownicy wydobyli spod gruzów ciało kolejnej osoby. 65 osób jest rannych.