Aktualności

26.06.2018

Wakacje w Muzeum Pana Tadeusza

W lipcu i sierpniu w Muzeum Pana Tadeusza odbędą się cykliczne warsztaty dla dzieci i rodzin, a także otwarta zostanie nowa wystawa planszowa, prezentująca wakacyjne chwile na Dolnym Śląsku na starych fotografiach ze zbiorów Ossolineum.

Wystawa czasowa Księgi Pana Tadeusza, poświęcona ilustracjom poematu Adama Mickiewicza, została przedłużona do 19 sierpnia. W tym czasie Muzeum zaprasza na czytanie na żywo Pana Tadeusza w wykonaniu Beaty Rakowskiej i Michała Szweda, aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W lipcu odbędzie się również autorskie oprowadzanie po wystawie, które przygotują historyczka sztuki Katarzyna Roj oraz fotograf Łukasz Rusznica.

Do połowy lipca w Galerii Ossolińskiej można oglądać wystawę planszową Między nauką a polityką, która opowiada o profesorze Stanisławie Kulczyńskim. Później zaś swoją premierę będzie miała nowa ekspozycja zatytułowana Łap chwile na Dolnym Śląsku, na której wystawiane będą zdjęcia znanych fotografów (m.in. Stefana Arczyńskiego, Tadeusza Szweda czy Adama Hawałeja) ukazujące wakacje z dawnych lat. W sierpniu autor wystawy Grzegorz Polak podczas wykładu przybliży historię tych unikatowych fotografii.

Ale ponieważ wakacje to przede wszystkim czas dla dzieci i rodzin, Muzeum planuje kreatywne i artystyczne warsztaty, zarówno w Muzeum Pana Tadeusza, jak i w pięknych wnętrzach Ossolineum. W każdy wtorek i piątek dzieci wieku 6–12 lat będą mogły wykorzystać muzealny wehikuł czasu, by sprawdzić, jak wyglądało dzieciństwo w czasach Adama Mickiewicza i w czasach PRL-u. Soboty przeznaczone będą dla całych rodzin, które będą miały okazję nie tylko poznać muzeum, ale wykonać m.in. ceramiczne obiekty, roślinne farby wodne, kolorowe witraże czy też otworkowe fotografie. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w różnych grupach wiekowych.

Muzeum przygotowało dla dorosłych specjalny kurs rysunku architektonicznego dla początkujących. Podczas czterech zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi perspektywy, geometrii, kompozycji oraz układu brył, zaś na koniec przygotują realizację plenerową. Zajęcia poprowadzi Ewa Spisz, która działa w ramach autorskiej Pracowni Artystycznej w Bielawie.

PROGRAM

Lipiec 2018

do 15 lipca 2018

Między nauką a polityką. Profesor Stanisław Kulczyński (1895–1975)

wystawa planszowa

do 19 sierpnia 2018

Księgi Pana Tadeusza

wystawa czasowa

każdy wtorek i piątek, 3 lipca–31 sierpnia 2018, godz. 10.00

Z dziecinną radością. Świat dzieciństwa sprzed lat

wakacyjne warsztaty dla dzieci 6–12 lat

zajęcia odbywają się również w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej 37

soboty, 7 lipca–18 sierpnia 2018, godz. 12.00

Wakacyjne sobotnie warsztaty rodzinne

zajęcia dla rodzin z dziećmi
zajęcia odbywają się również w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej 37

niedziele, 8 i 22 lipca, 5 i 19 sierpnia 2018, godz. 10.00

Pod Złotym Słońcem

letni kurs rysunku architektonicznego

prowadzenie: Ewa Spisz

czwartek, 12 lipca 2018, godz. 17.00

Czytanie na żywo fragmentów Pana Tadeusza

czytają: Beata Rakowska i Michał Szwed, aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego

środa, 18 lipca 2018, godz. 17.00

Autorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Księgi Pana Tadeusza

prowadzenie: Katarzyna Roj i Łukasz Rusznica

20 lipca 2018–30 września 2018

Łap chwile na Dolnym Śląsku

wystawa planszowa

czwartek, 30 sierpnia 2018, godz. 17.00

Wakacyjne fotografie z archiwum Ossolineum

wykład w ramach wystawy planszowej Łap chwile na Dolnym Śląsku

prowadzenie: dr Grzegorz Polak

Na warsztaty, wykłady, czytanie i oprowadzanie wstęp bezpłatny; liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty oraz możliwość rezerwacji wejściówek na wykłady, spotkania, czytanie i oprowadzanie: zapisy@ossolineum.pl

Wstęp na kurs rysunku architektonicznego w ramach karnetu w cenie 150 zł, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zakupu karnetów. Karnety dostępne w kasach muzeum oraz na www.bilety.ossolineum.pl.