Aktualności

06.06.2023

W piątek rozpocznie się Festiwal Ludzie Książki w Poznaniu

Druga edycja organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu Festiwalu Ludzie Książki odbędzie się już w najbliższy piątek i sobotę – 9 i 10 czerwca.

Festiwal Ludzie Książki to okazja do spotkania z autorami, wydawcami i lepszego poznania świata książki. W roku Wisławy Szymborskiej ramach festiwalu odbędą się dwa spotkania z Michałem Rusinkiem, podczas których uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać nie tylko o noblistce, ale także o słowach i o tym, co szalik ma wspólnego z poezją. Innym gościem będzie także Sławek Gortych, autor kryminałów, który szturmem wdarł się na rynek książki. 

Poza tym uczestnicy imprezy będą mieli okazję spotkać się z wydawcami, zwiedzić Bibliotekę Raczyńskich oraz posłuchać muzyki Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Program festiwalu:

9 czerwca (piątek)

godz. 17.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
Spotkanie ze Sławkiem Gortychem
Sławek Gortych, dentysta i wielbiciel Karkonoszy, będzie gościem spotkania o górach, kryminałach i debiucie. Pierwsza część karkonoskiej serii kryminalnej, czyli „Schronisko, które przestało istnieć” zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać w kategorii Debiut, a kolejna „Schronisko, które przetrwało” ukazała się w kwietniu. O pisaniu, górach i stomatologii z autorem porozmawia Franciszek Walerych.

godz. 19.00 Biblioteka Raczyńskich, sala 1
Spotkanie z Michałem Rusinkiem
Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, felietonista, autor książek poważnych i mniej poważnych, członek plemienia przyborian, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes jej Fundacji, opowie m.in. o słowach i poezji. Rozmowę poprowadzi prof. Joanna Maleszyńska.

10 czerwca (sobota)

godz. 11.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
Spotkanie z Michałem Rusinkiem – „Szalik” (spotkanie dla dzieci)
Kim była mała Ichna zanim stała się noblistką Wisławą Szymborską? Czy ktoś przewidział jej literacką przyszłość? Skąd brała pomysły na wiersze? I czym w ogólne jest poezja? O tym porozmawiamy z Michałem Rusinkiem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej i autorem wielu książek, w tym wierszy dla dzieci. Spróbujemy też napisać wiersz. Może odkryjemy jakiś wielki literacki talent? Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” wydanej w Roku Szymborskiej przez Wydawnictwo Zygzaki.

godz. 14.00, zbiórka w holu w nowej części Biblioteki Raczyńskich
Spacer architektoniczny
Zapraszamy na spacer po budynku, podczas którego opowiemy o historii biblioteki, przemianach, jakie przechodził jej gmach oraz zrealizowanych i niezrealizowanych wizjach jego rozbudowy. Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55 (od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku).

godz. 16.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
Czy wydawcy są jeszcze potrzebni? Panel
Czy wydawanie książek to biznes czy odpowiedzialność za kształtowanie rynku i gustu literackiego? Czy i jak zmienia się perspektywa wydawcy i autora w erze Wattpada i self-publishingu? Między innymi o tym porozmawiamy podczas panelu, który poprowadzi Katarzyna Kamińska dyrektor Biblioteki Raczyńskich z wydawniczym doświadczeniem.

godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, sala 5
Recital romantyczny F. Chopin i Fr. Liszt. Jakub Dera – fortepian
Zapraszamy na recital fortepianowy w wykonaniu laureata wielu międzynarodowych konkursów wykonawczych Jakuba Dery. Program wieczoru wypełni muzyka dwóch wielkich romantyków – Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, zabrzmią m.in. polonezy i preludia.

źródło: Biblioteka Raczyńskich