Aktualności

fot. Fundacja Historia i Kultura
20.05.2024

W czwartek rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

W najbliższy czwartek 23 maja rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. W tym roku Gościem Honorowym odbywającej się w Pałacu Kultury i Nauki imprezy będą Włochy. Targi organizowane przez Fundację Historia i Kultura potrwają do niedzieli 26 maja.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej branży wydawniczej. W ubiegłorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie wzięło udział blisko 500 wystawców, a także znakomici twórcy z Polski i 14 innych krajów: Austrii, Azerbejdżanu, Chin i Tajwanu, Francji, Hiszpanii, Indii, Islandii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Włoch oraz Ukrainy (która była gościem honorowym tamtej edycji). W ciągu czterech dni ze sgromadzoną w Pałacu Kultury i Nauki publicznością spotkało się prawie tysiąc autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów, a także innych osób związanych z branżą wydawniczą i światem kultury. Łącznie, w ramach Targów, miało miejsce blisko 800 wydarzeń, a odwiedziła je rekordowa liczba ponad 100 tys. osób, dzięki czemu była to największa impreza literacka, która odbyła się w 2023 roku w Polsce.

Najbliższa edycja Targów również zapowiada się interesująco. Targom towarzyszyć będą m.in. wydarzenia promujące literaturę włoską, festiwale literatury komiksowej, kryminalnej, dziecięcej, strefy tematyczne, międzynarodowe nagrody literackie i prestiżowe konkursy oraz liczne wydarzenia branżowe. Niezaprzeczalnymi atutami warszawskiej imprezy są także: znakomita lokalizacja w centrum Warszawy, bezpłatny wstęp dla wszystkich zwiedzających oraz międzynarodowe grono wystawców i doskonałych twórców: pisarzy, tłumaczy, ilustratorów; współpraca z wieloma instytucjami i mediami związanymi z książką i kulturą.

Już jutro, czyli 21 maja o godzinie 12:00 w Barze Studio w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji targów. Wezmą w niej udział: 

  • Jacek Oryl – dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura
  • Roman Shepelyak – radca-minister Ambasady Ukrainy w RP
  • Fabio Troisi – dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie
  • Izabela Jasińska – zastępczyni dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy
  • Paweł Timofiejuk – dyrektor Festiwalu Komiksowa Warszawa
  • Agnieszka Karp-Szymańska – organizator Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”, szef portalu Czas dzieci.pl

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie będą czynne dla zwiedzających w następujących godzinach:

  • 23.05.2024 r. – godz. 10:00-18:00
  • 24.05.2024 r. – godz. 10:00-19:00
  • 25.05.2024 r. – godz. 10:00-19:00
  • 26.05.2024 r. – godz. 10:00-17:00

Szczegółowy program spotkań i wydarzeń, które odbędą się podczas imprezy można znaleźć na oficjalnej stronie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

Stoisko targowe Instytutu Książki opatrzone jest numerem 137 i będzie się znajdowało w salach PKiN, nieopodal stoiska gościa honorowego – Włoch. Na stoisku będą prezentowane książki wydane przez IK oraz wydawane na bieżąco czasopisma patronackie: „Twórczość”, „Nowe Książki”, „Literatura na Świecie”, „Topos”, „Dialog”, „Teatr”, „Teatr Lalek”.

RP / źródło: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie