Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki

Dziś o 12:00 odbyło się uroczyste otwarcie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W targach weźmie udział prawie 1000 autorów i autorek, tłumaczy, ilustratorek i innych osób związanych z rynkiem wydawniczym. W salach Pałacu Kultury i Nauki oraz na scenach targowych odbędzie się blisko 270 spotkań. Ponadto około 500 spotkań będzie miało miejsce na stoiskach wydawców. Tegorocznym gościem honorowym targów jest Ukraina.

W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa Błońska, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Książki Aleksandra Koval, szefowa komisji kultury m.st. Warszawy Agnieszka Wyrwał, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, prezeska Polskiej Izby Książki Sonia Draga, dyrektorka brukselskiego biura Federacji Wydawców Europejskich Anne-Bergman-Tahon, dyrektor Departamentu Dympomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafał Wolski, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mateusz Adamkowski, prezes Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski, przewodniczący Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

W swoim wystąpieniu Małgorzata Kidawa-Błońska w szczególny sposób podziękowała za obecność Przewodniczącemu Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanowi Stefanczukowi. „Książka jest nośnikiem wartości uniwersalnych, które pozwalają nam się jednoczyć i łączyć. To ona pozwala nam przetrwać, dodaje otuchy, wzmacnia i bardzo często daje nadzieję, że świat może być inny, lepszy, że na świecie może być pokój” – mówiła Kidawa-Błońska, wspominając także zeszłoroczny wykład inauguracyjny, który wygłosiła ukraińska pisarka Oksana Zabużko.

Następnie wyemitowano przemówienie, które z okazji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie przygotowała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Pierwsza dama Ukrainy podziękowała m.in. Fundacji Historia i Kultura, a także Polskiemu i Ukraińskiemu Instytutowi Książki za przygotowanie ukraińskiego programu.

„Wybitny pisarz polskiego pochodzenia, tworzący w Wielkiej Brytanii, a urodzony w Ukrainie, powiedział: »autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika«. Życzę wszystkim czytelnikom, a także polskim i ukraińskim autorom, żeby stworzyli wspólną historię zwycięstwa” – powiedziała Ołena Zełenska.

Po pierwszej damie Ukrainy przemówił także Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, a następnie wyemitowano przemówienie przygotowane przez Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenki.

„To właśnie książka dla Ukraińców, jak i dla Polaków, ma sakramentalne znaczenie. Książka to jest ostoja domu ukraińskiego. W każdym domu ukraińskim mamy książki, które w dzieciństwie kształtowały nasz światopogląd, naszą wyobraźnię. To właśnie w książce przechowujemy naszą historię, tradycję, kulturę” – mówił Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Następnie dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mateusz Adamkowski odczytał list napisane na tę okazję przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, który nie mógł osobiście uczestniczyć w wydarzeniu.

„W sposób szczególny witam gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, którym jest w tym roku Ukraina. Dziękuję, że autorzy z Ukrainy tak licznie przybyli do Warszawy, aby prezentować swoją twórczość i zapoznawać nas z kulturą swojego kraju. Jestem przekonany, że program »Miliony mostów«, na który składa się szereg niezwykle interesująco zapowiadających się wydarzeń i spotkań znajdzie szeroką publiczność i będzie doskonałą okazją do lepszego wzajemnego poznania i zrozumienia naszych narodów. Cieszę się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego również mogło włączyć się w te działania poprzez finansowe wsparcie projektu »Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie«. W tak trudnym czasie i dramatycznych okolicznościach, w jakich przyszło funkcjonować narodowi ukraińskiemu, dziś sięgamy właśnie po książkę – przedmiot, który niejednokrotnie w historii świata pomagał budować poczucie wspólnoty narodowej, uczył odwagi i honoru, ale też był nośnikiem nowych idei i przestrzenią wykuwania się kształtu przyszłego świata. Wierzę, że i tym razem uda się nam znaleźć wspólnie w literaturze nową siłę i fundament przyszłości” – napisał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Podczas uroczystości tradycyjnie wręczono także nagrodę Ikar przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. W tym roku otrzymał ją autor książek dla dzieci i młodzieży Marcin Szczygielski. Na liście poprzednich laureatów Ikara znajdują się m.in. Oksana Zabużko, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Józef Hen czy Wiesław Myśliwski.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to największe wydarzenie wydawnicze w Polsce. W tym roku weźmie w nim udział blisko 500 wystawców i wielu znakomitych twórców z Polski i 14 innych krajów: Austrii, Azerbejdżanu, Chin i Tajwanu, Francji, Hiszpanii, Indii, Islandii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Włoch oraz Ukrainy.

Więcej o programie targów można dowiedzieć się TUTAJ, zaś o programie przygotowanym przez Instytut Książki – TUTAJ.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

Zadanie „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa (w ramach środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wartość finansowania i całkowita wartość zadania: 227 550 PLN.