Aktualności

11.06.2024

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza będzie oferował rezydencje pisarskie

Amerykańscy pisarze będą gościć na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza dzięki Fulbright Writer-in-Residence. To pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska afiliowana przy uczelni.

Umowę w sprawie jej powołania podpisały w poniedziałek w Poznaniu rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz dyrektor wykonawcza Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta Justyna Janiszewska.

„Cieszę się, że UAM będzie miał szanse gościć wybitnych amerykańskich pisarzy, którzy nie tylko będą realizować własne zamierzenia artystyczne, ale i wejdą w dialog z naszymi studentami, ze wspólnotą uniwersytecką i z mieszkańcami miasta” – powiedziała w poniedziałek prof. Bogumiła Kaniewska.

Dodała, że to, że pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uniwersytecie zostaje powołana właśnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, stawia tę uczelnię w awangardzie jednostek, które chcą odpowiadać na potrzeby współczesności, nie tylko w wymiarze techniczno-technologicznym, ale i humanistycznym.

Uczelnia poinformowała, że rezydencja adresowana jest do pisarzy ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie od stopnia kariery. Pierwszy stypendysta przyjedzie na UAM na 4,5 miesiąca w semestrze wiosennym 2025/26. Będzie prowadzić zajęcia ze studentami specjalności artystyczno-literackiej na kierunku filologia polska oraz na kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Weźmie także udział w wykładach otwartych i dyskusjach panelowych oraz w Festiwalu Fabuły 2026.

Inicjatywa jest współfinansowana przez UAM i Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta.

„Ten program łączy wszystko, na czym nam w Komisji Fulbrighta zależy. Chcemy być obecni w tych inicjatywach, które przyczyniają się do transferu najlepszych praktyk ze Stanów Zjednoczonych do Polski i z Polski do USA. Mam nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu, że będziemy co roku w stanie zapewnić uniwersytetowi jak najlepszych wykładowców, artystów, pisarzy" – powiedziała Justyna Janiszewska.

Operatorem Fulbright Writer-in-Residence at Adam Mickiewicz University będzie Centrum Afirmacji Literatury, które funkcjonuje na uczelni od 2023 roku.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta promuje relacje i dialog między USA i Polską dzięki długofalowej współpracy na rzecz rozwoju nauki i kultury. W Polsce program Fulbrighta funkcjonuje dzięki dotacjom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych.

źródło: PAP, Rafał Pogrzebny

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna