Aktualności

Ukraińskie stoisko na Międzynarodowych Targach w Londynie - fot. Elżbieta Wierzchowska-Ziobro, Instytut Książki
06.04.2022

Ukraińskie stoisko na Międzynarodowych Targach w Londynie

Trwa jedno z najważniejszych wydarzeń światowej branży wydawniczej, The London Book Fair. Odbywające się każdego roku na wiosnę londyńskie targi książki są przede wszystkim miejscem sprzedaży praw autorskich i nawiązywania międzynarodowych kontaktów. Organizatorzy nie zapomnieli o koszmarze wojny – poświęcili Ukrainie specjalne stoisko.

Ukraińskie stoisko na London Book Fair przede wszystkim zachęca wydawców, by „tłumaczyć, tłumaczyć, tłumaczyć”. Znalazło się tam także hasło, będące swoistą przestrogą: „Wojna w Ukrainie nie jest fikcją (literacką). To czas, by działać”.

Londyńskie targi to kolejna branżowa impreza, podczas której organizatorzy postanowili wyrazić swoją solidarność z Ukrainą dzielnie walczącą z bestialską agresją Rosji. W ubiegłym miesiącu na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii organizatorzy przygotowali dla Ukrainy darmowe stoisko, które było swego rodzaju manifestem poparcia.

„Niezwykłe wrażenie wywarła na nas postawa organizatorów targów, którzy dali Ukraińcom stoisko. Ale to stoisko – i to jest wstrząsający widok – jest puste” – komentował wówczas dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski (więcej tutaj).

O tegorocznej edycji LBF szerzej pisze „Publishers Weekly” (tutaj).