Aktualności

14.01.2022

Tadeusz Borowski na Wolnych Lekturach

Utwory Tadeusza Borowskiego, między innymi opowiadania o Auschwitz, trafiły wraz z początkiem roku do domeny publicznej. To oznacza, że można je już czytać, udostępniać i rozpowszechniać zgodnie z prawem i za darmo.

Wolne Lektury opublikowały już dwa pierwsze opowiadania Borowskiego – Proszę państwa do gazu i Ludzie, którzy szli. Było to możliwe, dzięki darczyńcom, którzy wsparli finansowo rozwój biblioteki w 2021 roku.

W planie wydawniczym Wolnych Lektur na ten rok znalazł się cały tom opowiadań Borowskiego pt. Pożegnanie z Marią oraz inne – poetyckie - utwory autora. Pojawią się one w serwisie w najbliższych miesiącach i każdy będzie mógł je czytać nieodpłatnie, bez ograniczeń dostępu, w najpopularniejszych formatach na urządzenia mobilne oraz w aplikacji.

Wolne Lektury udostępniają ponad 5900 utworów z domeny publicznej lub opublikowanych na wolnych licencjach (które również umożliwiają odbiorcom nieodpłatne korzystanie z dzieł). Misją serwisu jest umożliwianie korzystania z dóbr kultury wszystkim, niezależnie od wieku, pochodzenia, zamożności czy odległości od najbliższej biblioteki. Przez cały 2021 rok z utworów opublikowanych na Wolnych Lekturach skorzystało ponad 8 milionów unikatowych użytkowników, spośród których większość to użytkownicy edukacyjni: dzieci i młodzież szkolna oraz nauczyciele, dla których biblioteka stała się podstawowym źródłem tekstów podczas nauki zdalnej i hybrydowej.

Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska, który istnieje i rozwija się dzięki grantom oraz darowiznom czytelników.