Aktualności

fot. Krzysztof Dubiel
25.04.2019

Szczepan Twardoch laureatem polsko-niemieckiej nagrody literackiej

Laureatami polsko-niemieckiej nagrody literackiej im. Samuela Bogumiła Lindego w 2019 roku zostali Szczepan Twardoch i niemiecki pisarz Christoph Hein. Wyróżnienie jest przyznawane przez władze zaprzyjaźnionych miast: Torunia i Getyngi od 1996 roku.

Wyróżnienie zostało przyznane po raz 24. W poprzednich edycjach laureatami byli m.in.: Wisława Szymborska, Guenther Grass, Zbigniew Herbert, Karl Dedecius, Ryszard Kapuściński czy Marcel Reich-Ranicki.

Nagrodą Lindego są honorowani artyści, „których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie" - czytamy na stronie internetowej Torunia.

Hein jest zaliczany do najważniejszych żyjących pisarzy w Niemczech. W swojej twórczości poświęca uwagę postaciom z marginesu społeczeństwa. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest to, że umieszcza akcję swoich opowiadań czy dramatów w odległych historycznie epokach. Jednocześnie podejmuje zagadnienia, które są uniwersalne i aktualne w każdym momencie dziejów ludzkości. Ulubione wątki Heina to nieszczęśliwa miłość i nieudana rewolucja.

Twardoch to natomiast jeden z najważniejszych polskich prozaików swojego pokolenia. Bohaterem jego Morfiny jest warszawiak, syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, który nie wie, kim jest: Polakiem czy Niemcem. Nie byłoby w tym nic dramatycznego, gdyby nie żył w roku 1939, kiedy jest to kwestia życia i śmierci. Z kolei za tło dla Króla służy świat międzywojennego warszawskiego pięściarstwa i rywalizacja stołecznych gangów.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 9 czerwca w Toruniu. Każdy z laureatów otrzyma po 5 tys. euro - poinformowała na swoim portalu internetowym Getynga.

[źródło: PAP, Artur Ciechanowicz]