Aktualności

12.07.2018

Szczebrzeszyn Stolicą Języka Polskiego w sierpniu

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018 odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia. Patronami IV edycji będą Skamandryci – literacka odpowiedź na niepodległość 2018 roku. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbędą się wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Będą im towarzyszyły rozmowy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu i grupach artystycznych w sztuce. Zaplanowano również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla tłumaczy pozostaje Lokomotywa Tuwima, którą będzie można usłyszeć w wielu językach, a do Szczebrzeszyna zostanie przeniesiona atmosfera kawiarni Ziemiańska, poezja i muzyka tamtego czasu.

Po raz pierwszy przyznana będzie również nagroda, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta tego niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Na festiwalu zaśpiewa dla nas Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

I wreszcie coś dla miłośników teatru. Dziennik przebudzenia na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę „Irańska Konferencja”.

Festiwal to także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu. Zapraszamy do spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, w malowniczych i kameralnych miejscach.