Aktualności

11.10.2023

„Szaleństwa panny Ewy” Kornela Makuszyńskiego po litewsku ze wsparciem Instytutu Książki

Ukazał się litewski przekład powieści „Szaleństwa panny Ewy” Kornela Makuszyńskiego. Wydanie tłumaczenia Rytė Janauskaitė wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Książka została opublikowana nakładem litewskiego wydawnictwa Gelmės.

„Szaleństwa panny Ewy” to jedna z najsłynniejszych książek Kornela Makuszyńskiego i powieść dla młodzieży, na której wychowały się pokolenia Polaków (a szczególnie Polek). Opowiada o przygodach szesnastoletniej Ewy Tyszowskiej, która – pozostawiona przez ojca pod opieką jego znajomych – postanawia uciec przez okno i w ten sposób rozpoczyna najbardziej szalony okres w swoim dotychczasowym życiu. Powieść Makuszyńskiego powstała w 1940 roku, ale wydania doczekała się dopiero w 1957 roku, już po śmierci autora.

Kornel Makuszyński to polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, który zasłynął jako autor książek skierowanych do dzieci i młodzieży. Jest autorem tak znanych w Polsce dzieł, jak m.in. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Panna z mokrą głową”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy” czy właśnie „Szaleństwa Panny Ewy”, a także serii ilustrowanych książek o przygodach Koziołka Matołka.

Program Translatorski ©Poland to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.