Aktualności

fot. IK
26.05.2023

Spotkanie pt. „Mała książka – wielki człowiek", czyli jak połączyć siły w imię wspólnej idei na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie [relacja]

W Sali Kopernika w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbyło się dziś spotkanie pt. „Mała książka - wielki człowiek", czyli jak połączyć siły w imię wspólnej idei. W dyskusji udział wzięli dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN Mateusz Adamkowski, aktor Przemysław Stippa, prezeska Fundacji Czas Dzieci Agnieszka Karp-Szymańska i autorka książek dla dzieci Justyna Bednarek. Spotkanie poprowadził Dariusz Kawa, kierownik Działu Krajowego IK.

Dariusz Kawa rozpoczął spotkanie od przybliżenia kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i jej dotychczasowych efektów.

Dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN Mateusz Adamkowski opowiedział następnie, jakie miejsce projekt „Mała książka – wielki człowiek” zajmuje w ramach działań proczytelniczych MKiDN. „Ten program jest absolutnie nie do przeceniania. Stanowi on clue dotarcia do małego czytelnika i kształtowania czytelniczych nawyków. To kluczowy program dla nas” – zaznaczył. Dzięki „Małej książce”, jak zauważył dyrektor Adamkowski, udaje się zaszczepiać „bakcyla czytelniczego tam, gdzie jest to najbardziej istotne”.

„Nie przypominam sobie, żeby trzeci sektor i władze państwowe tak mocno postawiły na promocję czytelnictwa” – stwierdził dyrektor IK Dariusz Jaworski. Zauważył przy tym, że kampania „Mała książka – wielki człowiek” stała się już elementem badań naukowych. „Ale nie chcemy być unaukowieni, chcemy widzieć efekty. Chcemy, by ludzie stawali się lepsi dzięki czytaniu” – dodał.

Justyna Bednarek, jedna z najbardziej popularnych i cenionych autorek książek dla dzieci, opowiedziała następnie o swej pracy nad książką dla pierwszoklasistów, która w przyszłym roku szkolnym w ramach kampanii trafi do szkół. „Każdy twórca tworzy świat po swojemu. Różnica jest tylko taka, że pisząc dla dzieci, chcę wyłuskać coś, co uważam za najcenniejsze i najlepsze w moim życiu” – powiedziała. Co przyświecało jej, gdy pisała książkę dla wszystkich pierwszoklasistów? „Chciałam oczarować czytelnika. Ale proszę mi wierzyć, że tym razem byłam spięta jak nigdy” – wyznała Bednarek. Pisarka wyjawiła także, że nad ilustracjami do książki pracuje Emilia Dziubak.

Prezeska Fundacji Czas Dzieci Agnieszka Karp-Szymańska stwierdziła na wstępie, że „Mała książka – wielki człowiek” to „projekt znakomity”. Karp-Szymańska opowiadała także o współpracy trzeciego sektora i władz państwowych. „Zadaniem, naszym wspólnym, jest sprawić, by jak najmniej rodziców mówiło, że książka jest im niepotrzebna” – dodała na koniec.

Aktor Przemysław Stippa opowiadał z kolei o wspólnym czytaniu z dzieckiem. „Do tej pory czytamy »Pierwsze wiersze…« Teraz nasz syn powoli sam wybiera książki” – powiedział. Stippa opowiadał także o mocy wychowawczej książek i tym, jak pomagają w życiu codziennym tłumaczyć dzieciom zwykłe, życiowe sytuacje.

Na koniec goście zastanawiali się, co można zrobić, by zwiększyć efekty i zasięg kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

***

Międzynarodowe Targi Książki zakończą się w niedzielę. Gościem honorowym tegorocznej imprezy jest Ukraina.