Aktualności

06.12.2023

„Słoń na Księżycu” Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego po niemiecku ze wsparciem Instytutu Książki

Ukazał się niemiecki przekład książki „Słoń na Księżycu” Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego. Wydanie książki w tłumaczeniu Doroty Stroińskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

W przekładzie na język niemiecki książka nosi tytuł „Der Elefant auf dem Mond” i ukazała się nakładem wydawnictwa ACHSE.

„Słoń na Księżycu” opowiada historię badaczki kosmosu, która pewnego razu zaobserwowała słonia, który znajduje się na Księżycu i – mimo że nikt jej nie uwierzył – w końcu zdołała udać się na Księżyc i przekonać się, że miała rację. Bogato ilustrowana książka Herby i Pasińskiego to bajkowa opowieść o tym, że warto z pasją dążyć do swoich celów – nawet jeśli czasami łatwo w nie zwątpić.

Gosia Herba jest cenioną ilustratorką, która na swoim koncie ma zarówno ilustracje prasowe, plakaty, okładki płyt, jak i ilustracje książkowe. Współpracowała m.in. z „La Nacion”, „The Washington Post” i Penguin Random House. Zilustrowała szereg książek dla dzieci, m.in. stworzone w duecie z Mikołajem Pasińskim „Van Dog” czy „Balonowa 5”, a także „Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!” Doroty Kassjanowicz i „Kolumb. Całkiem inna historia” Artura Domosławskiego.

Mikołaj Pasiński jest grafikiem, kolażystą i autorem książek dla dzieci, które stworzył w duecie z Gosią Herbą: „Van Dog”, „Balonowa 5”, „Fertility” i właśnie „Słoń na Księżycu”.

***

Program Translatorski ©Poland to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.

RP/IK