Aktualności

18.09.2020

Sejm przyjął uchwałę ws. upamiętnienia 20. rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia

Sejm przez aklamację przyjął w czwartek uchwałę w sprawie upamiętnienia 20. rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia. Giedroyc skutecznie docierał z przesłaniem Instytutu do elit politycznych na Zachodzie - podkreślono w uchwale.

„W 20. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd Jego pamięci” - napisano w uchwale.

Przypomniano, że w 1946 r. Jerzy Giedroyc wraz ze współpracownikami założył w Rzymie Instytut Literacki, a po przeniesieniu działalności do Paryża i Maisons-Laffitte, Instytut przez dekady wydawał czasopisma: „Kulturę” i „Zeszyty Historyczne”.

„Dzięki temu wydawnictwu Polacy rozproszeni po II wojnie światowej po całym świecie mieli dostęp do bezcennych dla kultury narodowej dzieł najwybitniejszych autorów” - czytamy w uchwale.

„Instytut Literacki okazał się jednym z najważniejszych ośrodków polskiej emigracji, szczególnie w czasach PRL i urzędowej cenzury w kraju. Dzięki determinacji redaktora w kręgu oddziaływania Instytutu znaleźli się najważniejsi polscy, środkowoeuropejscy i rosyjscy intelektualiści oraz politycy. Giedroyc skutecznie docierał z przesłaniem Instytutu do elit politycznych na Zachodzie” - podkreślili posłowie.

Zwrócono uwagę, że wydawnictwa Instytutu, „które kształtowały sposób myślenia Polaków w kraju i za granicą”, „pozostają trwałą inspiracją dla polskiej myśli politycznej”.

„Jerzy Giedroyc zapisał się w polskiej tradycji jako zwolennik realistycznej oceny sytuacji Polski po II wojnie światowej, orędownik walki z imperializmem rosyjskim i wspierania ambicji Ukraińców, Litwinów, Białorusinów oraz wszystkich narodów Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich w dążeniu do wyzwolenia” - oceniono w uchwale.

Podkreślono, że „nadrzędny imperatyw wszystkich działań” Giedroycia „stanowiły służba polskiej racji stanu, antykomunizm i umiłowanie wolności”. „Cześć Jego pamięci!” – podsumowano.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna