Aktualności

20.10.2022

„Salon Poezji: Serhij Żadan” w Teatrze Polskim w Warszawie

Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie 23 października odbędzie się „Salon Poezji: Serhij Żadan”. Wiersze ukraińskiego poety interpretować będą: Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Błasiak, Marcin Jędrzejewski i Michał Kurek.

„Serhij Żadan to ukraiński pisarz, poeta, eseista, aktywista… człowiek instytucja, popularny na Ukrainie niczym gwiazdy rocka, w Polsce znany jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury ukraińskiej. W marcu 2022 Komitet Nauk o Literaturze PAN nominował go do Literackiej Nagrody Nobla” – przypomniano w informacji prasowej.

„Obdarzony niezwykłym darem obserwacji, twórca – zarówno w swej poezji jak i tekstach prozatorskich – relacjonuje losy i myśli zwykłych Ukraińców. Pisze o uwikłanych w codzienność urzędnikach, młodzieży marzącej o lepszej przyszłości, przedsiębiorcach robiących szemrane interesy, o ludziach z półświatka wyrzuconych na margines życia” – napisano. Podkreślono, że pisarz jest „bezlitosnym prześmiewcą posowieckich absurdów”.

W informacji podkreślono, że obecnie Serhij Żadan przebywa w Charkowie, gdzie bierze czynny udział w obronie swojego kraju. „Wraz z przyjaciółmi z Polski i Europy organizuje koncerty charytatywne, podczas których zbierane są fundusze na zakup sprzętu dla ukraińskiego wojska. W mediach społecznościowych relacjonuje, dzień po dniu, wojenną rzeczywistość swego rodzinnego miasta” – czytamy.

Wydarzenie zatytułowane Salon Poezji będzie złożone z interpretacji niepublikowanych wierszy Serhija Żadana w przekładzie Jacka Podsiadły. „Utwory układają się w opowieść o Jurze Soyferze – urodzonym w 1912 r. w Charkowie dziennikarzu i pisarzu żydowskiego pochodzenia. Soyfer w dzieciństwie przeniósł się z rodziną, uciekającą przed bolszewicką rewolucją, do Wiednia. Tworzył w języku niemieckim, pisał wiersze, sztuki teatralne, polityczne teksty satyryczne dla kabaretów. Działał w antyfaszystowskim ruchu oporu” – napisano. W wieku 26 lat zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

Opieka artystyczna nad wydarzeniem w Teatrze Polskim – Svitlana Oleshko. Wystąpią: Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Błasiak, Marcin Jędrzejewski i Michał Kurek.

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 23 października o godz. 12:00 na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Warto dodać, że Teatr Polski w Warszawie bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznej dla twórców z Białorusi i Ukrainy.

źródło: Grzegorz Janikowski, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna