Aktualności

24.05.2022

Rozpoczął się nabór do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

Po raz drugi Instytut Pileckiego wraz z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau ogłosił nabór zgłoszeń do Nagrody Pileckiego przyznawanej autorom książek historycznych i reporterskich, które ukazały się w 2021 roku. Ich tematem są polskie doświadczenia dwóch totalitaryzmów.

„Przyznając Nagrodę Pileckiego, doceniamy twórczość pisarską, która podtrzymuje wiarę w fundamentalne wartości: godność człowieka, dążenie do prawdy, gotowość do poświęceń, solidarność z prześladowanymi” — powiedział sekretarz kapituły Nagrody Tomasz Stefanek z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, w przesłanej mediom zapowiedzi konkursu. Przypomniał, że rotmistrz Pilecki był nie tylko żołnierzem i twórca konspiracji w Auschwitz, ale także autorem raportów, które są świadectwem metod, którymi posługiwał się totalitaryzm niemiecki w czasie II wojny światowej.

Do konkursu można zgłaszać publikacje, które ukazały się w minionym roku w językach polskim lub angielskim w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz kategorii specjalnej. Ta ostatnia nagroda ma zostać przyznana za książkę na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi i związanych z nimi represji. „W tej kategorii w sposób szczególny doceniane będą szeroki horyzont refleksji, determinacja w dążeniu do prawdy oraz intuicja śledcza” – podkreślają fundatorzy nagrody.

Nagroda Pileckiego ma charakter międzynarodowy. W rywalizacji mogą wziąć udział książki, które ukazały się w językach polskim lub angielskim. Organizatorzy zachęcają do przesyłania maszynopisów ukończonych, ale jeszcze niewydanych książek na temat sytuacji w Ukrainie i Białorusi, w tym zbiorów opublikowanych artykułów. Autor najlepszego spośród nich zostanie zaproszony do wydania książki, która ukaże się nakładem Instytutu Pileckiego.

Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 40 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę. Spośród książek zgłoszonych do nagrody kapituła wskaże najpierw 5 nominacji w każdej kategorii, a następnie podejmie decyzję o przyznaniu nagród oraz wyróżnień. Nagrody i wyróżnienia (w wysokości 15 tys. zł) zostaną wręczone podczas uroczystej gali w listopadzie 2022 roku. Zgłoszone propozycje książkowe ocenią naukowcy i dziennikarze: dr Łukasz Adamski, prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, prof. Marek Cichocki, dr Piotr Cywiński, Jack Fairweather, prof. Magdalena Gawin, prof. Patrycja Grzebyk, prof. Marek Kornat, Krzysztof Kosior, dr Wojciech Stanisławski, prof. Claudia Weber.

W pierwszym konkursie Nagrody Pileckiego otrzymali Christina Lamb za książkę „Our Bodies Their Battlefield: What War Does to Women” oraz Filip Gańczak za biografię „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”.

Zgłoszenia do udziału w konkursie można dokonać poprzez przesłanie elektronicznej wersji książki na adres email: nagroda@instytutpileckiego.pl, najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku.

źródło: PAP, Michał Szukała

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna