Aktualności

23.09.2022

Rockowa Maria Konopnicka w Mazowieckim Instytucie Kultury

4 października o godzinie 19:00 w Czytelni Elektra w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się wydarzenie na przecięciu poezji i muzyki punk. Artyści ukrywający się pod pseudonimami The Pau & Bajzel zaprezentują własne, świeże spojrzenie na poezję autorki „Sierotki Marysi” i „Roty”.

Koncert alternatywnej, punkowej artystki The Pau oraz niespokojnego, artystycznego ducha – Piotra Bajzla Piaseckiego prezentujący twórczość inspirowaną wierszami Marii Konopnickiej według organizatorów ma być nieoczywistym połączeniem punk rocka z XIX-wieczną poetką. Ma pokazywać, że poezja Konopnickiej może brzmieć nieoczekiwanie współcześnie, nie tylko w swojej formie, ale także – przede wszystkim – w treści.

„Muzyka duetu stworzonego na potrzebę jednego koncertu jest niepokorna, radykalna w ocenie rzeczywistości i naznaczona absolutną niezależnością. Konopnicka wzbudzała kontrowersje i wywoływała polemikę, pisała wiersze tematycznie śmiałe i narracyjno subtelne. Jej wiersze będące pokłosiem pobytu we Francji i Włoszech należą do najlepszych osiągnięć poezji współczesnej. W połączeniu z bezkompromisowym i nonkonformistycznym podejściem The Pau i Bajzla tworzą mieszankę nieoczywistą i zaskakującą dając przestrzeń na ekstremalne doznania. Szalony projekt” – czytamy na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Organizatorzy zapowiadają także, że koncert z premierowymi utworami zostanie zarejestrowany, a w 2023 roku zasili kolekcję koncertów Elektry uwiecznionych na płytach winylowych. Płyta winylowa dostępna będzie nie tylko w Czytelni Elektra, ale zostanie również wprowadzona do szerszej sprzedaży i dystrybucji.

Udział w koncercie jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można pobrać TUTAJ albo pozyskać w kasie.

The Pau

To realizacja punkowej idei „zrób to sam” – jednoosobowy projekt Pauliny Dudek, bezkompromisowej młodej kobiety, która komponuje, robi bity, gra na gitarze, pisze i śpiewa teksty. W ciągu ostatnich czterech lat zagrała kilkaset koncertów głównie na squatach i alternatywnych festiwalach w Polsce, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach i wielu innych.

Piotr Bajzel Piasecki

Muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Bajzel zagrał ponad 200 koncertów w kraju i za granicą. Towarzyszył też na trasach różnych zespołów m.in.: Lao Che, Pogodno, Kasia Nosowska, Baaba, Tymon&Transistors. Występował na festiwalach takich jak Heineken Opener, Off-Festiwal czy SXSW w Austin (USA). Klip do piosenki „Window” promujący pierwszy album „Bajzel” [Biodro Records, 2008], który został zrealizowany w San Francisco, otrzymał nagrodę na Yach Film Festiwal 2008 za najlepszą reżyserię. Piosenka „Window” znalazła się również na składance amerykańskiej edycji Woodstock Film Festival 2008. W 2010 roku klip do piosenki „Nie Znikaj” został uhonorowany nagrodą Grand Prix na festiwalu Yach Film 2010. Piosenki Bajzla można usłyszeć również na polskich składankach takich jak „We Are From Poland Vol.2”, „AlternativePop Vol.1” czy „OffSesje 1” (nagranej w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej).

Projekt Elektra. Na żywo

To seria wydawnicza prezentująca zapisy koncertów, odbywających się w Mazowieckim Instytucie Kultury, w ramach działań Czytelni.  Zakłada promocję nowych form wyrazu artystycznego również w kontekście synergii muzyki i literatury i przybliża twórczość artystów mniej znanych lub zapomnianych. Cykl zainaugurowała płyta uwieczniająca występ dwóch stołecznych zespołów kuzugo i ŻAL, drugi tytuł z serii to płyta Sambora Dudzińskiego ze specjalnym programem poświęconym twórczości Cypriana Kamila Norwida.

źródło: Mazowiecki Instytut Kultury