Aktualności

fot. Rafał Komorowski / Wrocławski Dom Literatury
17.10.2022

Przyznano Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius

W minioną sobotę, podczas gali dzielonej z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, wręczono tegoroczną Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. W jej ramach tradycyjnie przyznano trzy nagrody – za najlepszą książkę poetycką roku, za najlepszy debiut roku oraz za całokształt twórczości poetyckiej.

Główną nagrodę w kategorii książka roku – statuetkę oraz 50 tys. zł – otrzymał w tym roku Krzysztof Siwczyk za tom „Krematoria I | Krematoria II” (Wydawnictwo Austeria). Poeta był już wcześniej nominowany do Silesiusa aż trzykrotnie – w 2011 roku za tom „Koncentrat”, w 2015 za „Dokąd bądź” i w 2019 za „Mediany”. Nagrodzone Silesiusem „Krematoria I | Krematoria II” to szesnasta poetycka książka Siwczyka, za którą otrzymał w tym roku również nominację do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej.

Laureatką Silesiusa w kategorii debiut (nagroda w wysokości 15 tys. zł.) została Marta Stachniałek za tom „polski wrap” (Wydawnictwo WBPiCAK). Podczas gali zmarłą w wieku zaledwie 37 lat autorkę reprezentowała jej mama.

Silesiusa za całokształt twórczości odebrał natomiast Marcin Sendecki, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych poetów swego pokolenia. Silesius za całokształt to wyróżnienie finansowe wynoszące 100 tys. zł. Decyzję o tym, że w tym roku nagroda za całokształt przypadła właśnie Sendeckiemu ogłoszono już w maju.

Dodatkowo wszyscy nominowani do Silesiusa otrzymali po 5 tys. zł.

Statuetki obu wręczył laureatom wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław, a operatorem nagród: Wrocławski Dom Literatury.

źródło: Agata Tomczyńska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna