Aktualności

grafika informacyjna / materiały organizatora

Od 2 do 10 listopada trwa pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego, którego patronem jest zmarły w zeszłym roku wybitny polski poeta, eseista i dramaturg. Festiwal to ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń – od literatury po filozofię, od teatru po muzykę. Organizatorami imprezy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacja Evviva L’arte oraz Instytut Książki. Pierwsza edycja odbywa się pod hasłem „Dziady, upiory, przodkowie”. Zapraszamy do udziału w ostatnich wydarzeniach festiwalu.

W ramach tegorocznego festiwalu odbyły się już m.in. koncert zespołu Polskie Znaki, warsztaty aktorskie dla finalistów Konkursu Recytatorskiego „Słowem Rymkiewicz”, konferencja etnologiczna-antropologiczna „Dziady. Spotkanie żywych i umarłych” oraz debata filozoficzna na jeden z ulubionych tematów Jarosława Marka Rymkiewicza, czyli na temat związków przemocy i polityki.

Środa, 8 listopada

W środę o godzinie 18:00 w siedzibie Requiem Records przy Krakowskim Przedmieściu 64 odbędą się warsztaty tworzenia osobistej pieśni pogrzebowej „Żegnam cię, mój świecie wesoły”. Poprowadzi je Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropolożka kultury, opowiadaczka historii, muzykantka, kompozytorka i pisarka. Na warsztaty zaproszone są osoby dorosłe, niekoniecznie posiadające przygotowanie muzyczne.

Z kolei o godzinie 19:00 w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza będzie miało miejsce spotkanie z Halszką Witkowską – suicydolożką, pomysłodawczynią i koordynatorką platformy edukacyjno‑pomocowej „Życie warte jest rozmowy” (www.zwjr.pl), kierowniczką Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych oraz autorką książki „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy”. Wydarzenie nosi tytuł „Samobójstwo. Śmierć osobliwa”, obowiązuje na nie wstęp wolny.

Czwartek, 9 listopada

Oba czwartkowe wydarzenia festiwalowe odbędą się w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na Rynku Starego Miasta. Najpierw, o godzinie 17:00, będzie miała miejsce debata pt. „Po co nam polonistyka?”, w której wezmą udział Krzysztof Koehler, dyrektor ds. programowych Instytutu Książki, poeta i akademik, Andrzej Waśko – literaturoznawca, nauczyciel akademicki i od 2017 roku doradca prezydenta Andrzeja Dudy, a także redaktor naczelny „Twórczości” – Mateusz Werner. Dyskusję dotyczącą tego, w jaki sposób zajmujemy się dziś polonistyką, a jak uprawiali ją wielcy zmarli badacze literatury (a wśród nich Jarosław Marek Rymkiewicz), poprowadzi Wawrzyniec Rymkiewicz – filozof i redaktor naczelny pisma „Kronos”.

Po zakończeniu debaty, o godzinie 19:30, odbędzie się koncert „Jeśli możesz, coś mi powiedz, daj znak jakiś”, podczas którego usłyszymy muzyczne wykonania wierszy Jarosława Marka Rymkiewicza, a także wybranych tekstów ludowych. Wystąpią artyści, którzy od lat zajmują się twórczością autorską, a jednocześnie poznają źródła polskiej, prowincjonalnej tradycji muzycznej in crudo: Jacek Hałas z synami Jakubem i Jonaszem, Anna Broda w duecie z Piotrem Fiedorowiczem, Wędrowiec, Maryna C. Koncert będzie zarazem stanowił finisaż wystawy „Rymkiewicz. Encyklopedia”.

Piątek, 10 listopada

W piątek o godzinie 12:00 odbędzie się spacer po Warszawie śladami wydarzeń opisanych w słynnym „Wieszaniu” Jarosława Marka Rymkiewicza. Wydarzenie zostało przeniesione z minionej niedzieli z powodu niesprzyjającej pogody, jednak podobne wydarzenie odbyło się już kilka tygodni temu i przyciągnęło mały tłum zainteresowanych. Przewodnikiem po miejscach opisanych w „Wieszaniu” będzie Jerzy Ziemacki – doktor filozofii, pracownik Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, autor reportaży i wywiadów publikowanych m.in. we „Wprost”, „Przekroju”, „National Geographic” i „Rzeczypospolitej”.

Na godzinę 18:00, 10 listopada, zaplanowany jest drugi pokaz spektaklu „Lekcja anatomii” na podstawie wczesnej sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza „Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)”. Spektakl w reżyserii Dariusza Kunowskiego, zrealizowany przez Teatr Scena Lubelska 30/32, odbędzie się w Instytucie Teatralnym przy ulicy Jazdów 1. Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu.

Z kolei o 19:30 w klubie Hybrydy będzie miała miejsce uroczysta gala zamknięcia pierwszego Festiwalu Rymkiewiczowskiego, którą uświetni występ Adama Struga. Ten wyjątkowy pieśniarz i muzyczny archeolog wykona swoje utwory do tekstów Adama Mickiewicza i Jarosława Marka Rymkiewicza. Podczas gali wystąpią laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem Mickiewicz!”. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy jedynie z zaproszeniami. 

Wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia”

Ponadto warto przypomnieć, że jeszcze do 12 listopada w Muzeum Literatury w Warszawie można będzie odwiedzać wystawę „Rymkiewicz. Encyklopedia”, która stanowi pierwszą tak obszerną prezentację twórczości zmarłego na początku 2022 roku poety. Serdecznie polecamy wizytę w Muzeum Literatury szczególnie wszystkim tym, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć wystawy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu, gdzie dostępny jest także szczegółowy program imprezy.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Przygotowanie i realizacja I edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego”.