Aktualności

12.06.2023

Prezentacja rękopisu „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry we Wrocławiu

Prezentację oryginalnego manuskryptu „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry zaplanowano w czerwcu w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Wydarzenie odbędzie się w ramach Roku Aleksandra Fredry, w którego obchody zaangażowany jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry od 17 do 18 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza zaplanowano pokaz oryginalnego manuskryptu „Trzy po trzy”. Dzieło będzie można oglądać na wystawie stałej „Rękopis Pana Tadeusza” przez cały weekend od godz. 10:00 do 17:00.

Dodatkowo w niedzielę o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie kuratorskie pt. „Trzy po trzy o Fredrze”, które poprowadzi kustosz Małgorzata Orzeł, kierowniczka Działu Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Aleksandra Fredry w Ossolineum, które przechowuje w swoich zbiorach bogatą kolekcję rękopisów komedii Aleksandra Fredry, w tym autograf „Zemsty”.

Pamiętnik „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry powstał w latach 1844–1846, a następnie był wielokrotnie uzupełniany i poprawiany. Jak zwracają uwagę przedstawiciele Muzeum Pana Tadeusza, memuar ten był jego ulubionym dziełem.

„Fredro, jako oficer ordynansowy sztabu Napoleona, przeszedł tak zwaną kampanię odwrotową 1812–1813 i był świadkiem końca Wielkiej Armii. W pamiętniku zawarł swoje wspomnienia i refleksje dotyczące tego okresu życia, pisane z perspektywy ponad trzydziestu lat. To nie tylko niezwykle ciekawy dokument literatury pamiętnikarskiej, ale przede wszystkim dzieło o ogromnych walorach literackich, ze względu na zawarty w nim humor i narracyjny dystans” – wskazują.

Aleksander Fredro w latach 1835–1842 pełnił funkcję zastępcy kuratora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Potomkowie Fredry przekazali najcenniejsze manuskrypty właśnie do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

źródło: Agata Tomczyńska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna